Dobrich Online Виж пълната версия

Научен форум "От приобщаване към участие в образователния процес" за интелектуалната недостатъчност

2023-07-03 09:46:34

Участниците и лекторите са представители на България, Швейцария и Франция, събрали се заедно за да обединят общия опит и работа по обучението и приобщаването на учещите се

На 28 и 29 юни 2023 г. в Шабла се проведе Петият научен дискусионен форум „От приобщаване към участие в образователния процес“, организиран от Институт за изследване на интелектуалната недостатъчност и аутистичния спектър на развитие (ИИИНАСР).


На събитието са прегледани научните изследвания, свързани с подготовката на педагогическите специалисти и са поставени актуалните проблеми, чрез които се откриват възможности за предстоящи изследвания. Двата дни включват тематични модула, обединени в две направления – интензивното взаимодействие с деца и ученици със специални образователни потребности, насочващо и към подкрепа на родителите и професионалната подготовка на учащите се, представена с работещи модели и практики.


Проф. Лиз Гремион от Висше педагогическо училище – Во и проф. Франсоа Гремион от Висше педагогическо училище – Бежюн, Швейцария, дадоха старт на форума с темата „Ролята на обгрижващите близки в процеса на интеграция“, насочваща към значимостта на подкрепящото присъствие на близките. Участието на Николета Йончева от Карин дом, град Варна е свързано със семейно медиираната интервенция и представи техния опит при работа с родители на деца със специални образователни потребности. Гл. ас. д-р Христина Фидосиева от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ започна темата за работа с деца и ученици с множество увреждания и прилагането на подхода „интензивно взаимодействие“ и комуникация. Програмата на форума продължава с онлайн включването на доц. Седрик Моро и Алина Хохлова от Национален висш институт за обучение и изследвания в областта на приобщаващото образование (INSEI, бивш INSHEA), Франция с тема „Познаване на зрителни и слухови поведенчески характеристики като основа за достъпност“. Основните партньори на ИИИНАСР – ЦСОП „П.Р. Славейков“, гр. Плевен, представиха приложението на допълващата и алтернативна комуникация в семейна среда. Първи ден приключва с дискусионен панел на тема „Образователните институции и околната среда“, подчертаващ необходимостта от създаването на връзки на близост на образователните институции до семейната, природната, културната и общностната среда.


Вторият ден започва с пленарния доклад на Люк Ламбер, зам. директор в Le Repuis – специализиран център за обучение на младежи с увреждания в Grandson, Швейцария, представяйки неговата история и предизвикателствата да управляваш мултидисциплинарен екип. Той подчерта силата на взаимодействие на педагогиката, управлението и производството. Светла Тодорова от Карин дом насочи вниманието към активната роля на родителите в Монтесори обучението и показа различни готови продукти на техния екип. Участието на представители на Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ продължи с доц. Катерина Здравкова-Дончева, която подчерта ролята на менторството и доброволчеството в подкрепа на обучението и грижите за деца с обучителни трудности. Професорите Лиз и Франсоа Гремион споделиха опита на Швейцария в разработването на модел за способностите, чрез който се достига до адаптиране на учебното съдържание и учебните програми за ученици с увреждания. Темата допринася за осмисляне на ключовите етапи в подготовката на учебния процес, основан на индивидуалното функциониране и развитие на всеки ученик.


Дискусионният заключителен панел обобщи възможностите за професионална подготовка и реализация на младежи и хора с увреждания.