Dobrich Online Виж пълната версия

Стартира процедура за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година

2024-09-19 12:04:11

Срокът за прием на областните номинации е до 10 октомври 2024 г.

Стартира процедура за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. В тази връзка областният управител Румен Русев е изпратил уведомителни писма до общините в областта, културни институти и Регионалния експертно-информационен консултантски център „Читалища“ – Добрич. В писмото е приложен утвърденият от министъра на културата Статут на Националната система, както и разписаните процедури по номиниране и оценяване на постъпилите кандидатури. 

В срок до 10 октомври 2024 г. на електронна поща в Областна администрация Добрич ще бъдат приемани номинации, които ще бъдат оценени от комисия, съставена със заповед на областния управител, за да бъде изпратено предложение от област Добрич за включване в Националната система. Подборът се извършва на два етапа – областен и национален, като срокът, в който всяка област трябва да представи своята номинация е до 31.10.2024 г.

Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи и юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в областта на нематериалното културно наследство.

В състава на областната комисия, която ще разгледа постъпилите кандидатури, ще бъдат включени експерти от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките, представители на регионалните музеи, краеведи и/или други специалисти, работещи в сферата на  нематериалното културно наследство. 
Избраните на областно ниво елементи ще се представят паралелно на официалната интернет страница на Министерството на културата и на интернет страниците на съответните областни администрации.

Номинации могат да се правят в следните направления:
-    Национална представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство;
-    Национална листа на нематериалното културно наследство, нуждаещо се от спешни мерки за опазване (Спешна листа);
-    Национален регистър на програми, проекти и дейности, които най-добре отразяват принципите и целите на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство (Регистър на добрите практики).

През ноември 2024г., национална комисия ще обсъди и оцени излъчените областни кандидатури и ще направи предложение за вписването на нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.