Ден на отворени врати в РЗИ по повод Световния ден без тютюнев дим
Всеки желаещ може да посети днес “Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушене” за измерване на въглероден монооксид и карбоксихемоглобин в издишан въздух на пасивни и активни пушачи със апарат Smokerlyzer и за индивидуална консултация

Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) създават Световния ден без тютюн през 1987 г., за да привлекат вниманието на света върху тютюневата пандемия и предотвратимите болести и смърт, които тя причинява. През 1988 г. е била приета Резолюция WHA42.19, призоваваща за отбелязване на Световен ден без тютюн, всяка година, на 31 май.
СЗО избра темата днес да е „Вмешателството на тютюневата индустрия”. Под това мото работи този месец и Регионалната здравна инспекция в Добрич.
Всяко трето българско дете между 10 и 19 г. е активен пушач, според данни на Европейската комисия. Тревожен факт е, че всеки трети ученик в Община Добрич е редовен пушач (40,6% от момичетата и 33,8% от момчетата). Момичетата преобладават, като съотношението момичета/момчета е най-голямо сред учениците на 14 години (4:1). Статистиката няма за цел да ужаси, тя не може и да реши въпроса, но говори, че влиянието на цигарите върху тийнейджърите е сериозно. Шансът обаче е в това, че един млад човек може много по-лесно да се откаже да пуши, отколкото един възрастен. Навикът е по-слаб, а пристрастяването – по-малко. Остава да намериш волята и мотивацията да го направиш.
Никога не е твърде късно да спреш….Дори да сте пушили по кутия цигари на ден през последните десет години, спирането сега ще ви помогне да живеете по-дълго, по-здравословно и по-щастливо, съветват специалистите.
Можете да се възползвате от безплатна подкрепа с лични консултации, напътствия, съвети и окуражаване, които са необходими за предприемането на тези трудни персонални стъпки в РЗИ - Добрич, “Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушене”.