136 години от гибелта на Христо Ботев
Днес всички българи прекланят глава пред подвига на Христо Ботев и неговата чета<br /><br />
Революционерът осъзнава обречеността на априлци, но умира с мисълта, че гърмежът на пушките, писъците на децата и воплите на умиращите най- накрая ще стреснат Европа. И тя ще обърне поглед на изток към „сичките краища на паяжината", където е „тихо и мирно".
Всяка година на 2 юни в 12.00 часа сирените в цялата страна в продължение на три минути оповестяват отдаването на почит към паметта на загиналите. През 1948 г. е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна.
За първи път 2 юни се отбелязва през 1884 г., но само във Враца и Пловдив. Официален ден е от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват живи ботеви четници.
От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.
Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България е обявен с решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г.
Вчера вечерта годишнината бе почетена с митинг-заря във Враца.
В 7.30 часа от училище „Христо Ботев” в центъра на село Паволче, Община Враца заместник-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов за поредна година ще се включи в традиционния поход до връх „Околчица”.
В 10.00 часа днес кметът на София Йорданка Фандъкова ще поднесе цветя на паметника на Христо Ботев в Борисовата градина. От 11.00 часа започва тържествена церемония.
От 11 часа и 11.30 часа пред паметника на Христо Ботев в Морската градина във Варна и Бургас ще започне церемония за Деня на Ботев.