Официалното му откриване беше на 29.10.2002 година, в присъствието на посланика на Германия у нас Урсула Зайлер, представители на централната и местната власт, шефове на Сименс – България и др.
През тези години ЕЛИА се развива стабилно, с постоянни темпове, благодарение на което се оформя като лидер на пазара за реконструкция на енергийни обекти и строеж на нови такива, съобщи главният мениджър Ивайло Овчаров.
100 милиона евро оборотни средства са минали през завода, започнал работа с 30 души и достигнал персонал от 70 човека към момента. С този брой на работни места се нарежда сред средния бизнес, но за региона е сравнително голямо предприятие.
Основното производство е подчинено на идеята за модернизация на енергетиката в България, споделя Георги Зарев – председател на Надзорния съвет на акционерното дружество ЕЛИА и добавя, че изпълняват уникални задачи – както с инженерното им решение, така и с комплексността на изпълнението и сроковете за реализация.
Фирмата работи с най-крупните български индустриалци. Ръководството й споделя, че водещата немска компания Сименс е спечелила повече от договора си с тях, но пък, каквото и да направят, от качеството си няма да отстъпят. Въпреки първоначалните договорености, че Сименс ще вложи 50% от необходимата инвестиция в завода, към днешна дата ЕЛИА си е мажоритарен собственик със 100%.
Франчайзинговият договор с германците им дава ноу-хау и качествен продукт, а доказаните наши специалисти допълват това с гъвкав подход към клиента. Силата ни е в решаването на сложни проблеми плюс уникални продукти, обобщава Овчаров.
Техническият директор на ЗЕС ЕЛИА Елисей Маринов споделя за пионерско изпълнение на поръчка за мащабите на цял свят – изграждане на подстанция за фирма от миннодобивната промишленост в рамките на 24 часа.
22-ма работници в рамките на 3 смени демонтират старото оборудване, като започват в 9 сутринта с доставката на новите ел. съоръжения и в 4 на следващата сутрин, т.е. само след 20 часа, новата подстанция е пусната в експлоатация и работи.
Водещите световни фирми не се наемат с подобни поръчки, считайки ги за неизгодни, защото са трудоемки, изискват стабилен ресурс от време за предварителни изчисления и проектиране и в крайна сметка, дори нямат мултиплициращ ефект. В това пък е силата на ЕЛИА на този етап и вече имат златен плакет за общия си продукт със Сименс – Сивакон.