България е на 60-о място по икономическа свобода в света
За 19-а година Хонконг е признат за най-свободна икономика в света, сочат оповестените днес резултати от ежегодно изследване, което правят американската фондация “Херитидж” и вестник “Уолстрийт джърнъл”.
България е на 60-то място по икономическа свобода в света. Това показва индекса за 2013 г. на института фондацията, базирана във Вашингтон. По-добри условия за бизнес предлагат Румъния, Албания и Македония, които са непосредствено преди нас в класацията. От съседите ни на Балканите Гърция и Сърбия са далеч назад, съответно на 117-то и 94-то място. Ние сме в средата на класацията, където от 36-о до 85-о място страните са определени като "средно свободни" ("moderately free").
Херитидж Фондейшън пише, че повишаването на общия рейтинг на България с 0,3 точки се дължи на подобрения в управлението на държавните разходи, които компенсират намаляването на свободата от корупция и свободата на работната ръка. Институтът допълва, че въпреки трудната глобална икономическа среда, която забави икономическия растеж в последните години, България е запазила силен импулс в либерализирането на икономическата дейност и същевременно е предприела стъпки за възстановяване на фискалната дисциплина. Държавният дълг и публичният дефицит остават сред най-ниските в региона, а плоският и корпоративният данък са много конкурентоспособни. Политиката на отворен пазар стимулира притока на търговия и инвестиции. Полагат се усилия за съживяване на блокирания приватизационен процес.
Институтът обаче предупреждава, че са необходими трайни усилия за реформи, за да се заздравят основите на икономическата свобода и да се гарантира жизнено икономическо развитие в бъдеще. Съдебната система остава неефективна и уязвима към политическа намеса, а ширещата се корупция продължава да предизвиква безпокойство, отбелязва Херитидж Фондейшън.
Страната ни е класирана на 13-то място по фискална свобода и на 97-о място по държавни разходи съответно с 94,0 и 64,2 точки. Данъкът върху доходите и корпоративният данък са 10%. Общата данъчна тежест се равнява на около 20% от общия вътрешен доход. Държавните разходи съставляват 34,6% от общия БВП, но дефицитите достигнаха 2,1% от БВП. Държавният дълг остава доста нисък, около 17% от БВП.
Институтът поставя България на 11-то място по свобода на търговията с 86,8 точки, на 79-то място по инвестиционна свобода с 55,0 точки и на 40-то място по финансова свобода с 60,0 точки. Той отбелязва, че чуждестранните и местните инвеститори са равнопоставени, но своеволната бюрокрация е пречка за по-динамични инвестиционни потоци. Финансовият сектор остава стабилен и добре капитализиран. Приватизацията на държавни банки завърши, а кредитите като цяло се отпускат въз основа на пазарните принципи.
Хонконг остава най-свободното място за правене на бизнес, а в топ десет са поставени още Сингапур, Австралия, Нова Зеландия, Швейцария, Канада, Чили, Мавритания, Дания и САЩ. От големите икономики в Европа Великобритания е поставена на 14-то място, Германия е на 19-то, а Франция е едва на 62-ро. Континентален Китай е на 136-о място, а Русия - на 139-о, от 177 страни и територии, включени в изследването. На дъното на класацията са Северна Корея, Куба, Зимбабве и Венецуела.