Наблюдаваха сив жерав и голяма черноглава чайка в Шабленската тузла

За 23-ти пореден път Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) организира преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас от днес до 13 януари 2013 г. В същия период ще бъдат преброени птиците и в повечето европейски страни.

Януари 11, 2013 - 13:55
Януари 11, 2013 - 13:55
 0
Наблюдаваха сив жерав и голяма черноглава чайка в Шабленската тузла
В България ще бъдат обхванати над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, коментира Йордан Христов от БДЗП, национален координатор на преброяването.

Резултатите досега показват, че значително по-малко са птиците, които зимуват у нас. Така например през 1997 г. са регистрирани общо над 703 хиляди индивида водолюбиви птици в цялата страна, а през зимата на 2012 г. бяха регистрирани едва 25% (около 274 хиляди). Наблюденията за определени видове показват, че те предпочитат да зимуват далече на север от нашата страна, където температурите са по-ниски и благоприятни за тяхното съществуване.

Към момента в страната ни зимуват около 20 000 от световно застрашените червеногуши гъски, което е близо 40% от всички червеногуши гъски в света. В края на изминалата година у нас е регистрирана трипръста чайка, която е рядък вид, установявана в страната по-малко от 10 пъти.

Редките сив жерав и голяма черноглава чайка са наблюдавали екипите на БДЗП вчера в Шабленската тузла.
 
jerav_600 

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавият пеликан и много други. През студени зими в България е дом на 70% от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Също така, близо 20 на сто от популацията на малкия корморан зимува по нашите земи.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.