Разделяне на съдебната от политическата власт поискаха протестиращите в Добрич
"Няма прошка за политическата стоножка", заявиха днес, на Сирни Заговезни, протестиращите срещу монополите и обедняването на народа. Най-новото като акцент в протестите е, че е сформирана Национална гражданска инициатива за обществен контрол, съобщи координаторът за Добрич Пепа Рашева.<br />
Новосформираната гражданска инициатива тази седмица ще направи обследване на ефективността на сондажите в добричко, с цел поевтиняване на цената на водата. Участниците в нея ще популяризират проекта за водния цикъл с цел по-висок обществен контрол.
По въпроса за такса смет, Пепа Рашева заяви, че 2 партии в града се занимават от доста време с този проблем – БСП и НФСБ, затова е излишно и те да го правят, но все пак имали виждане за поевтиняване на таксата, чрез отдаване на дейността по чистотата на общинска фирма.
Предлагат подобно на Германия у нас да се приеме закон, с който да се възнаграждават хората, „осветили„ нечисти сделки с държавно имущество в рамките на 10% от стойността на разкритата машинация.
Национална гражданска инициатива за обществен контрол продължава сформиране на работни групи от граждани и специалисти за разработване на нови социални програми за младите семейства, за майките и децата, за пенсионерите, за истинска социализация на ромското население; специални програми за селското стопанство с цел разкриване на много работни места. Желаещите да се включат с работа, идеи и предложения, могат да се свържат с координаторите на протестите в Добрич.
Във вторник от 18 часа, в ч-ще „Й.Йовков” ще се състои обществена дискусия по най-наболелите проблеми на Добрич.
На национално ниво протестиращите отново поискаха промяна в изборния кодекс, който ще осигури честни избори. Предложенията по този повод са отправени към президента. Те искат премахване на двойното гражданство, машинно гласуване, видео наблюдение в избирателните секции, мажоритарен избор и забрана за участие в изборите на всеки политик и гражданин, участвал в разграбването на държавата през последните 23 години, персонална отговорност на всички хора, които са на изборни длъжности, въвели обществото в заблуда, чрез лъжливи предизборни обещания механизъм за отзоваване на всяка изборна длъжност, в случаите, когато не работят за благото на народа и държавата.
Представители на съюза на сляпо глухите в България поискаха смяната на председателя на асоциацията си Васил Панев и унифициране на българската жестомимична реч.
След митинга пред храм „Св. Георги”, протестиращите се отправиха в шествие по жълтите плочи към Съдебната палата.
Тук те поискаха „разделяне на съдебната от политическата власт”.
Протестът завърши на обичайното място - пред офиса на енергоразпределителното дружество, където протестиращите подканиха монополистите: "Енерго - Про, идете си с добро!"