Промяна на системата в енергетиката; нов критичен доклад на САЩ за България
Събитията в енергийния сектор са сред сюжетите на неделните вестници, които цитират по темата икономическия министър Асен Василев.
По думите му трябва да има ясни правила при назначението на директорите на държавните дружества. Докладът, който излезе тези дни, е бил започнат преди той да стане министър.
Във връзка с енергетиката Асен Василев заяви, че желанието му е така да бъдат структурирани правилата, че да не се получават повече такива проблеми. Ако системата бъде запазена в сегашния си вид, увеличенията наистина ще бъдат шокови, смята той. "Нашата идея е системата да не остане така. Всички участници в нея трябва да поемат своите задължения", каза министърът
Той подчерта, че са поканени експерти от Брюксел, които да помогнат за изработването на правилата. За това ще са нужни най-малко два месеца. "Трябва да си довършим анализите и силно се надявам, че няма да има увеличение на цените на тока", подчерта Асен Василев. Той каза още, че трябва да се използват всички резерви." - в. „Труд".
„По темата за цената на електроенергията той коментира, че чрез законодателни промени ще се направи опит да бъде избегнато увеличението на цената на тока от 1 юли. „Има достатъчно резерви в системата да задържим цената на текущите нива - подчерта Василев. - Не бих използвал думата „шок" по отношение на цените в енергетиката. Просто промените трябва да бъдат направени. Бъдещето е много просто - всички компании в държавата трябва да се управляват професионално - от мениджъри, назначени чрез прозрачни конкурси. Трябва да тръгнем напред по много ясен начин, с ясни критерии".
Попитан дали бившият депутат от ГЕРБ Валентин Николов ще бъде изгонен от АЕЦ „Козлодуй", министър Василев отговори: „При всички положения правим конкурс. Който го спечели, той ще остане".
Асен Василев каза още, че има много неясни неща, случили се в енергийния сектор. „Ние гледаме за в бъдеще как енергетиката да тръгне по един нов начин. И това не минава през ровене в миналото. Затова говорим за ясни, открити конкурси - не само в енергетиката, а в цялата държава. Това ще доведе до по-голям ред и по-добро управление", каза Василев.
Той подчерта, че крайният клиент не трябва да обира негативите от онези звена в системата, които не са си свършили работата." - в. „Сега".
Всекидневниците цитират и президента Росен Плевнелиев за скандалите в МВР.
"Искам да бъда категоричен, че ако се окаже, че няма нищо, че това е поредната пушилка, лично аз ще извикам г-н Станимир Флоров, ще го поканя в президентството и ще му кажа "Извинете". Така президентът Росен Плевнелиев коментира вчера скандала с отстранения и по негово изрично настояване шеф на ГДБОП, след като прокуратурата започна разследване срещу Флоров за подкуп.
"Искам да кажа нещо много отговорно - да, аз трябваше да подкрепя българските органи и системата на правораздаване, защото това изисква от мен държавността. И аз самият, уважавайки институциите, трябва да ги подкрепям", отсече държавният глава. Но уточни: "От друга гледна точка, ако има доказателства, нека прокуратурата да ги покаже и да си свърши работата." Плевнелиев се зарече със старта на следващия парламент да инициира промени в законите, за да няма повече предпоставки за незаконно подслушване." - в. „Труд".
Вестниците поместват и извадки от критичен доклад на американския Държавен департамент за България.
„Държавния департамент на САЩ коментира скандалите с незаконно подслушване в МВР в доклада си за състоянието на правата на човека в България.
Докладите за злоупотреби със специални разузнавателни средства се нареждат до проблемите на съдебната система в анализа на американските специалисти.
Маргинализацията на ромите остава най-неотложният проблем във връзка с правата на човека в Българи, се посочва в документа. Други проблеми с човешките права са малтретирането на затворници и задържани лица, тежките условия в затворите и местата за задържане, включително тяхната пренаселеност." - в. „Стандарт".
„Сред проблемите е и "корупцията, която продължава да пречи на способността на правителството да действа и подкопава общественото доверие към правосъдието и други държавни институции". Според анкетираните неправителствени организации и опозиционни партии, свързани с правителството бизнесмени прибягват до изнудване и натиск, за да осигурят подкрепа на избирателите за управляващата партия ГЕРБ на местните и президентските избори през 2011г. "Управляващите не прилагат ефективно законите за борба с корупцията и служители във всички клонове на администрацията често се занимават безнаказано с корупционни практики като подкупи, конфликт на интереси, сложни схеми за злоупотреби със средства, нарушения при обществените поръчки и търговия с влияние," отбелязва докладът." - в. „Сега".
Неделните вестници цитират също позиция на премиера Марин Райков, че страната ни ще даде зелена светлина на Македония за приемане в Европейския съюз, когато тя започне да показва добросъседско отношение.
„Много ясни са становищата на нашите европейски партньори. Първото, което следва да бъде направено, е да започне изграждането на едни добросъседски отношения около нея, т.е. да не се генерира самоцелно напрежение в комуникацията с всички съседи особено с тези, които са страни членки на ЕС. Същевременно да не се отстоява една идеология на отрицание на идентитета на собствения народ, който е и нашият идентитет, каза Райков." - в. „Дневник".