Националните културни празници „Албена” ще се проведат за 12-ти път
Организатори са Албена АД, издателство „Захарий Стоянов” и общините, които са прегърнали идеята в тия дни книгата, литературата, музиката и изобразителното изкуство да достигнат до повече хора. И историографията, тъй като в празниците ще участват изтъкнати български учени. <br /> <br />
Не е случаен интересът към историята, тъй като тази година Отечеството отбеляза 100 години от Балканските войни, 100 години от разорението на тракийските българи и 110 години от Илинденско-Преображенското въстание. И повече от книгите на издателство „Захарий Стоянов”, дело на тези автори, са на тази тематика като пространния труд на акад. Георги Марков „България в Балканския съюз срещу Османската империя. 1911-1913”, акад. Константин Косев представя две книги: „Васил Левски и възкресението на българския народ” и „Българската освободителна кауза през горнилото на източния въпрос”, изследователят Стоян Райчевски е направил своеобразно продължение на знаменитата книга на акад. Любомир Милетич, което е озаглавил „Етническото прочистване на българите в Източна и Западна Тракия и Мала Азия (1903-1913-1923)”. На празниците „Албена 2013” акад. Васил Гюзелев ще покаже току що излезлият първи том „Апология на Средновековието” от петтомните си избрани съчинения.
В групата „литературни десантчици” са още белетристът и драматургът Петър Маринков, който има две нови книги „1000 метра над морето”(пиеси) и романа „Пролом”, литературният историк и критик Панко Анчев, който обогати родното литературознание с книгите „Българската история по Антон Дончев”, „Българският ум – непрочетеният Иван Хаджийски” и „Българският ум – непрочетеният Цветан Стоянов” и поетът и издател Иван Гранитски, който носи в „патрондаша си” стихосбирката „Начала” и книгата за Васил Левски „Внимателно бързайте”. В празниците ще участват дуото Цветан Козлев - цигулка и Младен Тасков - пиано, както и художниците проф. Ивайло Мирчев и Милчо Талев и журналистката Лили Маринкова.
„Албена 2013” ще започне от Велико Търново със среща в националния военен университет „Васил Левски” на 16 септември. На следващия ден учените, писателите, музикантите ще гостуват в няколко училища в Търговище, а вечерта ще е „Среща с изкуствата”. Маратонът продължава на 18 септември в Шумен, на 19 септември – във Велики Преслав, на 20 септември – с музикално-поетичен спектакъл в местността Яйлата, на 21 септември – в Балчик, на 22 септември в Каварна и завършва на 23 септември в Генерал Тошево. В повечето от селищата, включени в програмата, ще бъде показана пътуваща художествена изложба от творби на изтъкнати художници като Христо Стефанов, Георги Трифонов, Борислав Стоев, Любен Зидаров, Иван Димов, Ивайло Мирчев, Владимир Пенев, Злати Златев, Милчо Талев и др., а в нея мнозина ще открият какъв интересен живописец е бил големият български писател Ивайло Петров.