Цистерна кара с 90 км/ч в насрещното по магистрала цели 40 км; Цената на тока смятана невярно
Слай затваря магистрала Хемус - снима филм; Англия дава по 6000 лири на наши студенти
24 ЧАСА
Цистерна кара с 90 км/ч в насрещното по магистралата
Цистерна измина близо 40 км, като се е движила в насрещното със скорост 90 км/ч в изпреварващата лента на магистрала „Тракия" между Пловдив и Пазарджик. Шофьорът спря едва пред третия полицейски екип, след като други два преди него се провалиха. Това информира Би Ти Ви.
Инцидентът стана минути след 20:00 часа в района на 129-и километър от аутобана. Влекачът на тежкотоварния автомобил е със софийска регистрация, а ремаркето - с бургаска.
Докато екипът на телевизията се движел успоредно с цистерната, шофьорът ускорил до 90 км/ч. На телефон 112 постъпили множество сигнали за случая и към мястото били изпратени два полицейски екипа, които пресрещнали камиона, в правилната посока на движение.
Една от двете патрулки при опит да отбие вдясно, за да избегне удар с камиона, се ударила странично с преминаващ автомобил. Втора патрулка също не успя да го спре и той продължи да шофира в продължение на поне още 15 км.
Шофьорът пропусна една отбивка за Пазарджик, чрез която можеше да излезе от магистралата. Когато ТИР-ът най-накрая спрял, той останал в изпреварващата лента за движение на магистралата.
Възрастният шофьор, който излязъл от кабината, е арестуван от трети екип на полицията. „Обърках се и няма излизане", бе коментарът на шофьора, след като излезе от спрелия камион.
От полицията в Пазарджик съобщиха, че при проверката с дрегер не е установен алкохол в кръвта на шофьора.
Спират тока за дълг от 155 лв. или две неплатени фактури
Депутатът от БСП Явор Куюмджиев внесе промени в закона за енергетиката в парламента.
Само след натрупани 2 неплатени сметки за ток или общ дълг към енергото от над 155 лв. ще се спира захранването. Това гласят промени в закона за енергетиката, внесени в парламента от Коалиция за България.
“При никакви обстоятелства вече не могат да спират тока на абонатите в петък или преди Коледа”, каза още Явор Куюмджиев от БСП.
Преди прекъсване на електричеството ще трябва абонатът да бъде уведомен 3 дни предварително.
Освен това доставчиците на ток ще бъдат задължени да възстановят за своя сметка подаването. В момента енергодружествата искат такса от 19 лв. за повторно включване.
Предложена е и промяна в полза на потребителите за това токът да се пуска до 8 часа след подаване на искането, а не след като е платен дългът. Крайният срок за това обаче е 12 часа на следващия ден.
Явор Куюмджиев заяви, че е несъстоятелно твърдението, че с промените токът ще поскъпне заради увеличените разходи на дружествата.
“Това е само първият пакет от промени в антимонополната ни политика. До края на годината предстоят такива и в банковите услуги, хипермаркетите и супермаркетите”, добави депутатът.
Независимостта на ДКЕВР остава открит проблем въпреки нормативно въведените изисквания за независимост, публично и прозрачно упражняване на правомощията. Това пък твърди Сметната палата в доклад за дейността на регулатора. Според одиторите реалната независимост на ДКЕВР можела да се постигне чрез промяна на модела, като се елиминира зависимостта му от изпълнителната власт.
ТРУД
Цената на тока смятана невярно
Цената на тока не е изчислявана вярно, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не е независим орган, Министерството на икономиката и енергетиката не е следило какво правят топлинните счетоводители.
Това са само малка част от нарушенията, които е открила Сметната палата при ревизии в двете ведомства.
Докладите от проверките бяха публикувани на сайта на върховния одитор в петък. Проверките бяха поръчани от предишното Народно събрание през февруари.
Сметната палата е проверила дейността на икономическото министерство от времето, когато министър е бил Румен Овчаров през 2007 г. до служебния министър Асен Василев през 2013 г. В ДКЕВР одитът е за периода между 2007 г. и 2013 г.
"Независимостта на регулаторния орган остава открит проблем въпреки нормативно въведените изисквания за независимост", пише в доклада. Експертите на ведомството препоръчват комисията да не се назначава от Министерския съвет, за да бъде по-независима.
Ревизорът е открил също така, че "не е спазен принципът цената на тока да отразява действително извършените разходи за предоставената услуга". Една от причините според Сметната палата е липсата на свободен пазар, както и съществуващото субсидиране на битовите потребители.
Според ведомството трябва да се защитят с по-евтин ток най-бедните, а не всички потребители.
Одиторът е открил, че до септември 2007 г. икономическото министерство не е водило публичен регистър на топлинните счетоводители и така клиентите на топлофикациите не са имали достъп до информацията. Тя е можело да бъде получена само на хартия след запитване. След тази дата регистър се е водил на страницата на министерството, но не се актуализирал.
Регулаторът е критикуван и за това, че не е проверявал достатъчно топлинните счетоводители, както и не е следил дали изпълняват и малкото направени препоръки след проверки.
Новото министерство било на строителството
Министерството на инвестиционното проектиране трябва да бъде преименувано в Министерство на строителството. Това обяви във Варна министър Иван Данов, който бе гост на международна конференция.
“Сегашното наименование е наложено от формулировки в Закона за устройство на територията. Той е един доста противоречив документ, който трябва да бъде променен и това е една от задачите ни”, каза Данов.
“Във всички западноевропейски държави има регионално и строително министерство. Противник съм на твърденията, че България е специфична държава и трябва да има различни правила”, каза Данов по повод атаките от опозицията заради разделянето на МРРБ на две ведомства. Министърът окачестви като неособено аргументирани искания от ГЕРБ вот на недоверие на кабинета заради това решение.
“Ние вече работим. Дотук сме похарчили 50 000 лв. Повечето от 125-те служители още се трудят по коридорите. Въпреки това успяхме да направим анализ на ситуацията, която заварваме. Наследили сме една даденост, за която и предшествениците ни не са виновни. Просто повече от 20 г. проектирането и строителният бизнес са били на автопилот, което естествено води до отлив на инвеститори”, коментира министърът. Той бил убеден, че у нас се строи изключително скъпо.
СТАНДАРТ
Пълнят хазната с пари за пенсии в Германия
С пари за пенсии в Германия правителството ще пълни хазната, научи "Стандарт". Това ще стане с пускането на синдикиран заем на пазара в Германия в размер до 360 млн. евро. Като се очаква заемът да бъде пласиран сред пенсионни фондове, застрахователи, инвестиционни фондове и банки в Германия.
Заемът ще бъде пласиран от банка под формата на частно предлагане на дълг. Очаква се през следващата седмица Министерски съвет да даде мандат на Министерството на финансите да избере с търг банката, която ще пласира дълга. Вече са водени предварителни разговори с няколко чужди финансови институции, сред които и такива от Германия. Избраната банка ще бъде и гарант през инвеститорите, че България е коректен платец.
Размерът на заема, който ще бъде пласиран, зависи от интереса от страна на инвеститорите, но сумата ще бъде до 360 млн. евро. Срокът на заема вероятно ще бъде 5 години. Причината за това е, че през 2015 г. и 2017 г. предстоят сериозни плащания на падежите на старите еврооблигации от външния дълг на страната. Затова плащането на новия дълг ще бъде отложено поне за 2018 г.
Тази форма за пласиране на дълг е избрана, тъй като родните банки имат интерес основно към по-краткосрочни облигации. Синдикираният заем е избран и защото обемът на новия дълг от 360 млн. евро е много малък за нова емисия еврооблигации, която да привлече интереса на големите инвеститори. За разлика от облигациите пласираният дълг чрез синдикиран заем не се търгува на международните пазари. Затова не е необходимо да се поддържа ликвидност и минимален обем на емисията. Заемът е ограничен до 360 млн. евро, тъй като заедно с пускането на облигации за още 400 млн. лв. на вътрешния пазар до края на годината ще бъде достигнат лимитът на новия дълг от 3 млрд. лв., който може да се пласира през настоящата година след актуализацията на бюджета.
Заемът ще бъде пласиран до един-два месеца, тъй като в началото на 2014 г. предстоят плащания по външния дълг.
Слай затваря магистралата
Силвестър Сталоун и непобедимата му компания ще блокират магистрала "Хемус" в събота. Екшън на живо ще могат да гледат преминаващите в участъка между виадукта "Бебреш" и тунела "Топли дол" от 8 до 19 часа днес.
Запознати със сценария предупреждават шофьорите да преминават с повишено внимание заради пукотевиците и каскадите. Снимките на третата серия на "Непобедимите" ще отбият движението и то ще е двупосочно само в лявото платно на моста и в лявата тръба на тунела, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". От 27-ия до 32-ия километър колите към Варна ще минават само в изпреварващата лента, а в посока София - в аварийната и в активната. С 5300 лв. са олекнали от "Ню Бояна Филмс" за наема на петкилометровия участък от аутобана, съобщава "Медиапул".
МОНИТОР
360 млн. лв. потъват в частни уроци
Младите масово недоволни от заплатата си, всеки трети в сивия сектор
Около 360 милиона лева се въртят годишно в индустрията за частни уроци у нас. Половината от учениците в България посещават или са ходили при платен преподавател след часовете. Това сочат данни от Доклада на младежта за 2012 година, който бе приет от образователната комисия в парламента. Това на практика означава, че от допълнително обучение имат нужда над 375 000 ученици. Така при цена от 20 лева за урок и посещение по 8 пъти месечно в продължение на половин година се получава внушителната цифра от 360 млн. лева, показа проверка на „Монитор”.
„По всяка вероятност родителите на настоящите ученици не преценяват образованието като достатъчно добро за успешното развитие на децата им. Посещаването на частни уроци е интензивно преди кандидатстване в университет. Това обяснява и високия дял студенти – 62%, посещавали частни уроци“, пише в доклада.
Всеки десети ученик е повтарял годината или е бил на поправителен изпит, сочат още данни от документа. Свободните часове в училище пък са част от ежедневието на 20% от учащите у нас.
Отпадащите ученици продължават да са голям проблем на образователната ни система. Според доклада най-честите причини за това са бедността и нежеланието на подрастващите да посещават класната стая. Тревожна тенденция е, че институциите не търсят децата, които излизат трайно от училище.
Почти половината от учениците у нас владеят добре един чужд език, пише още в доклада.
12 000 младежи пък са напуснали страната през последната година, като са сменили адресната си регистрация. 74% от гимназистите ни пък имат положителна нагласа към идеята да работят в чужбина. Половината от работещите младежи у нас пък не са доволни от заплатата си и са на мнение, че трудът им е подценен.
Друга тревожна констатация е, че една трета от работещите младежи не се осигуряват на заплатата, която реално получават
Болшинството от гимназистите и студентите у нас биха искали да имат собствен бизнес, но малцина успяват да го развият, най-вече поради липса на средства за първоначална инвестиция. Според други данни половината от безработните младоци у нас търсят работа чрез приятели.
С бележка за доходите на родителите
Англия дава по 6000 лири на наши студенти
Кандидатите трябва да са получили заем
Англия брои по 6000 лири на наши студенти. Стипендията е предназначена за младежи от социално слаби семейства и е напълно безвъзмездна. Доскоро българите можеха да кандидатстват единствено за финансова помощ за учебните такси на университетите на Острова, но от тази година те ще могат да получават и пари за покриването на жилищни нужди по време на обучението си. Досега тази помощ се отпускаше на британци и на студенти от ЕС, които са живели във Великобритания поне 3 години преди започване на курса им. От тази година има промяна и всички студенти от ЕС имат право на финансова помощ, ако годишните доходи на семействата им са под 25 000 лири (или приблизително 57 500 лв.) Другото изискване е обучаващият се да е кандидатствал и получил университетски заем. След това трябва да поиска от Student Finance England специален документ - бланка EU13B, чрез който да кандидатства за помощта. Въпросната бланка, съпроводена
с документи за доходи на родителите, се изпраща на SFE, които я разглеждат и казват на университета дали конкретен студент попада в категорията за финансова помощ. Програмата се казва National Scholarship Pro-grammе. По нея британското правителство е заделило сума от 100 млн лири за 2013 г. и 150 млн. за 2014 г. Правителството дава правомощия на университетите сами да определят правилата за раздаване на помощи. Стипендията не важи за приетите в университети в Уелс, Шотландия или Северна Ирландия, а само за студентите в Англия.
Някои от вузовете не участват в схемата и не предоставят подобно финансиране, а други пък дават помощта само на британски граждани. 6000 лири се отпускат за всичките три години на обучение, 3000 за първата година и по 1500 за следващите две години. Според плановете на правителството програмата ще продължи само две години - 2013/2014 и 2014/2015. От 2015/2016 г. тези пари ще се ползват за помощ на студенти за следбакалавърско образование. Освен това университетите решават индивидуално дали да преведат сумата по банкова сметка на студента, или да приспаднат част от таксата за обучение.
Другата половина пък използват предимно интернет или пък ходят на място по офисите с надеждата да ги наемат.
Младежката безработица продължава да е голям проблем у нас, сочи статистиката. Делът на работещите лица между 15 и 24 г. у нас е 21% спрямо средно 33,5% в ЕС. Най-висока е заетостта у нас при младите висшисти – 69,1%.
При младежите със средно образование е 55,7%, а при тези с основно – 19,3 на сто. Най-голяма част от заетите младежи у нас работят в сферата на услугите. Почти половината от заетите млади хора у нас пък са на длъжност, която не отговаря на завършеното от тях образование.
„Това е косвен индикатор, че младите хора не са имали ясна ориентация с какво биха искали да се занимават или все още не са успели да намерят работа по специалността си", пише в доклада.