Откриха мъртъв изчезналия Николай; Бюджетът за 2014 г. струва 4494 лв. на всеки данъкоплатец; До 1 декември чакаме отговор за евтиния метан
Църквата отбелязва една година от смъртта на патриарх Максим; Скинари наръгаха сирийско момче, чужденци - човек на БНТ; Пускат онлайн билети за влак
СЕГА
КАТ се закани да глобява и за неизправни чистачки
КАТ започна превантивна кампания "Зима", с която ще следи дали автомобилите имат изправни светлини, чистачки и течност за тях, антифриз, както и дали грайферите на гумите са поне 1.6 мм. Проверките на колите ще стават по познатия широкообхватен контрол, при който за кратко време могат да бъдат проверени голям брой шофьори, съобщи вчера комисар Антон Антонов от "Пътна полиция". Униформените ще следят и за светлоотразители при велосипедистите и каруците.
За да е напълно готов автомобилът за зимата, експертите припомнят, че трябва да се сложат зимни гуми, макар по закон да не е задължително. Това е пропуск в законодателството ни, който трябва да се реши, смята Георги Янакиев, председател на СБА. Водачите трябва да проверят и отоплението на стъклата, на купето на колата и акумулатора. Друг сериозен фактор за безопасността са чистачките. "Ако са на 5 години и гумата по перата е изгоряла, те няма да работят ефективно", предупреди още Янакиев.
Готовност трябва да имат и общините, които трябва да се погрижат за добри условия на пътя - маркировка, знаци, осветление, добра видимост и др.
Бюджетът за 2014 г. струва 4494 лв. на всеки данъкоплатец
Дълговете на държавата ще натоварят бремето на българина с допълнителни 2500 лв.
За да върже бюджета за 2014 г., държавата планира да вземе от всеки българин средно по 4494 лв. Тя ще си удържи тези пари чрез данъците и таксите - ДДС, акцизи, облагане на доходи, наследство, имоти и т.н. Това са изчислили от Института за пазарна икономика (ИПИ) на база на заложените в бюджета разходи и приходи. Всяка година населението плаща все повече и повече, за да покрива харчовете, които управляващите си гласуват. За 2013 г. например "сметката" е с над 170 лева по-ниска - по 4320 лв. на човек.
Най-скъпо на българина догодина ще излезе перото "Пенсии, социални помощи и обезщетения". Разходите за пенсионерите, бедните и слабите са 1564 лв. на всеки, като сумата е с 200 лева повече от заложените за отиващата си година.
Много средства отиват и за "Транспорт, съобщения, селско стопанство" - по 660 лева догодина срещу 517 лева т.г. За да плаща на чиновниците, държавата ще вземе от джоба на данъкоплатците 261 лв., или с 43 лв. повече от сметката за тазгодишния бюджет. В сравнението не е включена актуализацията на фиска от август тази година.
Отделно в края на 2014 г. ще се окаже, че всеки от нас е натоварен с още 2500 лв. заради заемите на държавата, които ще се изплащат занапред. Във финансовия план за 2014 г. е заложен дефицит - разходите на хазната ще са повече от приходите. Правителството ще кърпи "дупката" с поемане на нови задължения.
Според икономистите от ИПИ фактът, че бюджетът не е балансиран, го прави неустойчив на шокове. Освен това експертите от института смятат, че заложеният ръст на икономиката от 1.8% е твърде оптимистичен и не отчита 2 сериозни риска - рецесията в еврозоната може да продължи и през 2014 г. и наред с това политическата криза у нас да не затихне или дори да се разрасне. Според Петър Ганев бюджетните сметки са много уязвими и може да има сериозни последици, ако се похарчат дори 5 лв. над предвиденото.
От ИПИ представиха своя версия на официалния бюджет, в която залагат по-малко приходи, но и по-малко разходи. Според тях трябва да бъдат премахнати данък лихва и данък дивидент, а този върху едноличните търговци да се намали от 15 на 10%. Икономистите не виждат логика в това, че управляващите сами наричат данъка върху доходите от лихвите безсмислен, но отказват да го премахнат. Те предлагат ограничаване на данъчните преференции - например ваучерите за храна или опрощаване на акциза за гориво за земеделците, намалената ДДС ставка в туризма и др. От ИПИ намират за грешка намерението на правителството да отлага неизбежното покачване на акциза за цигарите. Така в следващ период ще има шоково поскъпване и бум на сивата икономика.
Според икономистите трябва да бъдат намалени с 10% разходите на бюрокрацията - за заплати, ток, телефони, бензин и др., особено в силовите ведомства, а единствено разходите за образование трябва да останат непроменени. Общият ефект от тези структурни промени е изчислен на 1 млрд. лв.
Друга мярка, която трябва да предприемат управляващите, е да бъдат премахнати или поне ограничени субсидиите, които раздава бюджетът. Държавата да не доплаща на земеделци и най-вече да не налива милиони на данъкоплатците за спасяване на закъсали държавни предприятия, предложиха икономистите. Според Петър Ганев много от държавните фирми, като БДЖ, задлъжняват и после очакват държавата да се погрижи за тях. Той обясни, че помощите не вършат работа, по-добре е да се заложи на преструктуриране и приватизация. Общият ефект от тези мерки би бил 334 млн. лв. по-малко разходи за хазната.
От ИПИ смятат още, че моделът на финансиране на регионите от официалния бюджет носи рискове от корупция. Управляващите решиха да правят мегафонд за финансиране на регионални проекти с 500 млн. лева, които ще се харчат по неясни правила и с неясни цели. Независимите икономисти препоръчват вместо това 1/5 от приходите от подоходния данък да се прехвърлят към общините. Това прави около 500 млн. лв., които ще се разпределят там, където се генерират доходите.
Покачването на годините за пенсиониране трябва да продължи и през 2014 г., категорични са от ИПИ. Икономистите са изчислили, че "замразяването" на възрастта ще коства на хазната 46 млн. лв. Те предлагат по 2-процентни пункта от здравните ни вноски да отиват в частни фондове по избор, за да бъде разбит монополът на здравната каса. Управляващите също имат такава идея, но са далеч от реализацията й. Калоян Стайков коментира, че в здравеопазването се трупат много бомби със закъснител. "Докато населението от 2005 до 2012 г. намалява с 5.5%, постъпващите в болница пациенти са се увеличили с над 21%. Според данните това не идва само от застаряването", заяви Стайков. Болниците продължават да трупат дългове, като през 2005 г. задълженията им са били около 185 млн. лв., а през 2013 г. те вече са достигнали 326.5 млн. лв., като дори има вероятност да се увеличат до 500 млн.лв., показват данните на здравното министерство. "Тази година е първата на дефицит в сектора и това ще прехвърли между 105 и 150 млн. лв. за догодина", обясни още икономистът. В бюджета за 2014 г. обаче са заложени по-малко средства за болнична помощ и тази сума няма как са се покрие и най-вероятно ще се прехвърли за 2015 г., смятат от ИПИ.
ДНЕВНИК
Църквата отбелязва една година от смъртта на патриарх Максим
В съборния храм "Успение Богородично" на Троянския манастир, където е гробът на патриарх Максим, днес ще бъде отслужена заупокойна света литургия от Ловчанския митрополит Гавриил и архиереи на Българската православна църква. В края на литургията ще се извърши панихида, възглавена от българския патриарх Неофит в съслужение с Великотърновския митрополит Григорий, Ловчанския митрополит Гавриил, Доростолския митрополит Амвросий, епископи - Стобийски Наум, Браницки Григорий, Агатоникийски Борис, както и архим. Дионисий, архим. Виктор, архим. Емилиян, архим. Викентий и др.
Парламентът ще гласува днес оставката на Христо Бисеров като депутат
Очаква се парламентът да освободи днес депутата от ДПС Христо Бисеров, заместник-председател на Наодното събрание и шеф на правната комисия, в която се гласуват най-важните закони. Заявлението си за напускане Бисеров подал в понеделник в 9.40ч., когато освободил кабинета си на зам.-председател и изнесъл вещите си от парламента. Той не дойде вчера за извънредното заседание на Народното събрание.
За напускането на Бисеров, който от години е една от ключовите фигури в движението, се разбра в късния следобед в неделя от съобщение на пресцентъра на ДПС до медиите. В него се посочваха лични мотиви за решението му, за които няма информация и до днес, а Бисеров запазва пълно мълчание.
В понеделник стана известно, че той е поискал да замрази членството си в ДПС. Лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че бил свръхизненадан от решението на Бисеров и че не знаел какви са мотивите, очаквал обявяването им. Изненадани от оттеглянето на Бисеров бяха и други членове на ДПС, както и депутати от БСП.
Във вторник "Капитал" съобщи, като се позова на трима независими източници, че ДАНС и данъчните са извършили щателна проверка на Христо Бисеров и на фирмите, в които членове на семейството му имат участие преди той да обяви неочаквано, че подава оставка от ръководството на ДПС и че напуска парламента. Според изданието това е една от вероятните причини, довели до внезапното оттегляне на Бисеров.
На мястото на Бисеров в парламента трябва да влезе третият в листата на ДПС в Шумен, където той беше водач - Бюнямин Хасан, секретар на община Хитрино. Той е бил лансиран за областен управител на Шумен, но по неофициална информация Бисеров и Димитър Дъбов от БСП са провалили назначението. В ДПС все още не са решили кого ще излъчат за зам.-председател за парламента, но за поста се сочи Четин Казак, а за председател на правната комисия - сегашният й зам.-председател Хамид Хамид или да се даде мястото на БСП.
МОНИТОР
До 1 декември чакаме отговор за евтиния метан
Спасиха лихвоточките на 60 000 българи
Данък лихва става 8 на сто
Близо 60 000 българи запазват възможността си да осребрят натрупаните лихвоточки по жилищно-спестовните си влогове отпреди 1989 г. Това решиха вчера депутатите с гласуваните вчера на първо четене законодателни поправки. С тях се удължава срокът, в който хората с такива влогове трябва да си купят жилище или да започнат строителството му, за да не „изгорят“ с лихвоточките си и да получат левовата им компенсация.
В момента една лихвоточка се равнява на 8 ст. Крайната дата за придобиването на нов дом според сега действащите разпоредби е 21 ноември 2013 г., но с промените датата се измества с три години – 30 ноември 2016 г. Мотивът е, че в условията на финансова криза малко българи могат да си позволят покупката на жилище.
С промените се предвижда още във фонда за компенсация на хората с такива влогове да влизат половината от парите събрани от продажбата на отнети от държавата престъпни имоти. Окончателното гласуване и на второ четене на поправките се очаква да стане още тази седмица.
По-късно вчера депутати приеха окончателно промените в данъчните закони. Според тях от 1 януари 2014 г. данъкът върху лихвите по депозитите на физическите лица вече няма да е 10%, а 8 на сто. От 2015 г. ставката ще бъде намалена на 6%, а от 2016 г. – на 4 на сто. Така през 2017 г. данък лихва окончателно ще отпадне.
Заради намаляването на данък „лихва” догодина в хазната ще постъпят с около 15 млн. лв. по-малко от този налог, обясни в кулоарите на парламента зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. По-ниските постъпления са взети предвид при изготвянето на приходната част на бюджета за 2014 г.
С промените в Закона за корпоративното подоходно облагане се разширява кръгът на общините с висока безработица които ще могат да преотстъпват корпоративен данък.
Освен това се освобождават чуждестранните лица от заплащане на данък при източника за доходи, които са реализирани на територията на България. Досега една част от тях също не плащат такъв данък, защото имаме спогодби за избягване на двойното данъчно облагане”, каза Петкова.
Тя обясни още, че България има 62 спогодби и в повечето от тях тези доходи са с нулева или 5-процентна ставка. Затова и ефектът, който се очаква за бюджета, не е голям.
Поправки в Закона за акцизите и данъчните складове пък предвиждат от 1 януари 2014 г.
Акцизът на природния газ, използван като моторно гориво
да се повиши от 0,85 лв. на 5,10 лв. за 1 гигаджаул. Поскъпване на метана обаче едва ли ще има, защото България е изпратила искане до Европейската комисия да се запази сегашната ставка до края на 2019 г. „Бях в Брюксел, проведох среща със зам. генералния директор на дирекция „Конкуренция”. Изпратихме второ писмо освен нотификацията. Преди няколко дни изпратихме мейл, с който помолихме по-бързо да бъде отговорено, за да е сигурно и да няма притеснения, че остава 0,85 лв. за гигаджаул за природния газ”, обясни зам.-министърът на финансите. Тя обясни още, че са помолили да получат отговор не по-късно от 1 декември.
Депутатите решиха още акцизът на природния газ, използван за отопление, да се повиши от 0,10 лв. на 0,60 лв. за гигаджаул.
Пускат онлайн билети за влак
„Информационно обслужване“ е избрано да поеме изграждането на системата за онлайн резервация и издаване на билети за БДЖ. Националният жп превозвач вече е сключил и договора си с компанията, която според условията трябва да се справи със задачата до 16 декември, съобщиха от БДЖ.
Според условията на търга с основна тежест при избора на изпълнител е била най-ниската офертна цена за изпълнение на проекта. От БДЖ все още не уточняват каква е сумата.
Основната цел на системата за онлайн резервация и покупка на билети е да осигури на клиентите на БДЖ възможност сами да си купуват билетите и да показват на кондуктора разпечатан лист. С обещание за такава система, която ще стартира до няколко месеца, през ръководните постове в БДЖ преминаха повече от петима директори, като никой не успя дори да я стартира.
Като начало системата ще предлага покупка на билети за бързите влакове със задължителна резервация по направленията София - Пловдив- Бургас; София - Карлово - Бургас, София - Горна Оряховица - Варна и обратно.
ТРУД
Получаване на българско гражданство и паспорт с достъп до целия Европейски съюз предлага на сайта си компания, регистрираната в Суринам, показа проверка на “Труд”. Цената на услугата е 5900 щатски долара.
Плаща се по банков път, а доставката е в рамките на 90 дни. За сравнение чужденци от български произход чакат средно около година за същото.
Репортер на “Труд” написа имейл до фирмата, представи се за руснак, който няма български корени или собственост у нас - казус, при който е почти невъзможно да вземе български паспорт. Получихме отговор, че срещу капаро от 1900 долара ще държим в ръцете си българския паспорт.
24 ЧАСА
Откриха мъртъв изчезналия Николай
31-годишният Николай Георгиев Петров, който бе обявен за издирване, е открит мъртъв в покрайнините на Добрич, съобщи радио "Добруджа", позовавайки се на свой сигурен източник.
Николай е син на лекаря на ФК "Добруджа" Георги Петров.
СТАНДАРТ
Кръв след омразата
Скинари наръгаха сирийско момче, чужденци - човек на БНТ
Омразата проля кръв. 17-годишният сирийски бежанец Юсуф е в болница, след като бе бит и наръган с нож пред общежитието в столичния кв. "Военна рампа". Двама с качулки изскочили в понеделник вечерта от тъмна кола и нападнали младежа. Това стана ден, след като националистите призоваха с митинги за прогонване на бегълците.
"Всяка вечер тук се навъртат скинхед.
Обиждат ни, районът е много опасен и криминален", разказа на перфектен руски очевидецът от лагера Маруф. Раненият Юсуф е в Клиниката по детска хирургия на "Пирогов". Момчето гледало болната си майка.
Настанени били във "Военна рампа" предната вечер. По същото време чужденци нападнаха, наръгаха с нож и ограбиха човек на БНТ. 35-годишният мъж не желае името му да се споменава.
Да сложим край на омразата и за запалим свещи срещу насилието, изригна Фейсбук след драмите.
Неочакваният форхенд на следовател №1
Казват, че какъвто си в живота, такъв си и на корта. В смисъл, че характерът на човека си личи най-добре в играта на тенис. Партньори на Бойко Найденов в аристократичния спорт казват, че той освен бърз и техничен е в известна степен агресивен. Предпочита да напада, но и може професионално да се брани, когато отиграва топките. Много често изненадва съперника си с неочаквани ходове. Така изненадващо бившият заместник-главен прокурор и шеф на следствието напусна тези два ключови поста. Така и не стана ясно защо. Според официалното съобщение на прокуратурата - по лични причини. Найденов си тръгва с награда за добра работа - личен почетен знак I степен - златен.
----------
Щом си кръстен Бойко, значи не трябва да се плашиш от битки. Найденов винаги го е правел с успех, макар и по свой начин. "Той е много твърд характер, реши ли нещо, прави го тихо и без много шум", твърдят негови колеги. И прокурори, и следователи все още са шокирани от новината за оставката му. След първоначалния шок веднага в публичното пространство се появиха какви ли не версии. Най-тиражираната бе, че си тръгва под натиск и вероятно е заради скорошните критики на главния прокурор Сотир Цацаров към работата на следствието. Самият Найденов обаче заяви "Оставка под натиск не подавам!" преди години, когато бившият главен прокурор Никола Филчев я поиска заради неговата самостоятелност. Запознати с характера на Найденов твърдят, че спонтанността му е чужда. Така че със сигурност решението му е дълбоко обмислено.
Самият той бе лаконичен пред медиите: "Дълго мислих и накрая реших." Прословутият с дискретността си бивш обвинител не споделя с какво смята да се заеме. Вероятно още обмисля плановете си. Негови приятели го определят като "дялан камък", който става за всичко. В средите на магистратите се коментираше дори вероятността Найденов да бъде кандидат за овакантеното място за главен съдебен инспектор на Инспектората към ВСС. Това обаче е доста кухо предположение, защото процедурата ще започне чак когато има съгласие в парламента, а такова засега няма. Запознати твърдят, че Найденов вече е получил не едно предложение за работа. Всъщност всяка една уважаваща себе си фирма с удоволствие ще наеме Найденов като юридически консултант. Мнозина пък му вещаят политическа кариера. Едва ли обаче бившият топследовател и обвинител, който винаги е странял от светлината на прожекторите, ще се втурне в партийните игри.
Все пак в продължение на 22 години Найденов трябваше да е деполитизиран като магистрат.
Найденов е роден под знака на Водолея на 9 февруари 1965 г. в София. Завършил е Академията на МВР със специалност право. Кариерата му започва през 1991 г. като военен следовател към Софийската военноокръжна прокуратура. Година по-късно вече е военен прокурор и постепенно минава през цялата стълбица на йерархията. Оглавява Софийската градска прокуратура, а по-късно става обвинител и във Върховната касационна прокуратура. ВСС го избра за шеф на Националната следствена служба през 2007 г.
Малко преди Цацаров да заеме поста на главен прокурор, имаше вот за ръководния пост на следствието и Найденов спечели нов петгодишен мандат. За втория мандат той беше номиниран лично от тогавашния главен прокурор Борис Велчев, от председателя на ВАС Георги Колев и от още петима членове на съвета. Името му дори се спрягаше и за бъдещ главен прокурор. Тогава той беше откровен, за да каже: Всеки един прокурор, който е започнал да работи в тази служба и да каже, че не иска да стане главен прокурор, ви лъже. И подкрепи думите си с цитат на грузински тост, в който се казвало следното: "Имам пари да си купя коза, но нямам желание. Желание имам да си купя голяма къща, но пък нямам пари". Всъщност два месеца Найденов беше временно изпълняващ длъжността главен прокурор, след като Борис Велчев беше избран за конституционен съдия.
През всичките години кабинетът му винаги е бил отворен за колегите му. Те твърдят, че никога не им е повишавал тон и се е отнасял с разбиране дори към личните им проблеми. Затова повечето от тях съжаляват, че вече няма да им е шеф. Има и такива, които не са одобрявали железните правила, които е налагал в работата си. Казармено дисциплиниран като военен магистрат, какъвто е бил доста години, той е изисквал същото и от подчинените си. Бил е безкомпромисен към тези, които се опитват да кръшкат и не изпълняват задълженията си.
Въпреки това Найденов е уважаван и повечето смятат, че това е най-добрият началник, който са имали. Навикът му е да работи наравно с всички, въпреки че би трябвало само да е администратор като директор на Националната следствена служба. Найденов се нагърби и с огледи на местопроизшествие, разпити на свидетели. Той е изготвил следствени поръчки по три досъдебни производства - по следственото дело срещу Емилия Масларова, досъдебно производство по делото "Наглите" и досъдебно производство по делото "Килърите". Той е първият прокурор, работил по разкриването на бандата на "Наглите". Сега на дневен ред е поредното житейско предизвикателство пред Бойко Найденов, което е все още енигма. Какво ще бъде то - предстои да видим.
Няма време за лов, но е дежурен на корта
След като напусна Темида, сигурно е, че Бойко Найденов ще има повече време за тениса на корт. Това е любимото хоби на 47-годишния бивш магистрат. Той неведнъж е споделял, че сутрин преди работа "загрява" с игра на корта. Така поддържа младежки дух и фигура. Спортистът по душа Найденов обича каратето и ските, но за тях все не му оставаше време. Следователят обича адреналина още от дете, когато мечтаел да стане пилот на самолет и членувал в аероклуб. Обича да ловува в компания с приятели, но от години вече не му остава време да вдигне пушката. Негови познати казват, че когато не спортува, Найденов обича да релаксира под звуците на джаз или класика. Любими са му филмите с Мел Гибсън.