Смисълът да властваш не е в това да демонстрираш сила, а да слушаш народа си

Власт и народ<br />/по „Антигона” – Софокъл/

Март 23, 2014 - 16:07
Март 23, 2014 - 16:09
 0
Смисълът да властваш не е в това да демонстрираш сила, а да слушаш народа си

Открай време съществува властта на този свят. Вероятно когато се е появил човекът, тогава се е появила и властта - за добро или лошо.

Властта не може без народа, както и обратното. Ако няма власт, която да управлява народа, ще настъпи хаос и всеки ще прави каквото си поиска. А, ако на една власт няма кой да й се подчини, то това не е власт.

Властта е навсякъде. И, погледнато по този начин, всеки човек има власт – най-вече върху живота, действията и решенията си, върху самия себе си. А това може би е най-важната власт за един човек. Докато живее живота си той трябва да се научи как да я използва, така че да е в негова полза, но да не вреди на околните. Както се казва - човек сам е господар на живота си и сам решава дали ще го изживее като  „роб” или „цар”. Защото всички малки решения, дори най-незначителните понякога, оставят следа за цял живот, която не винаги е добра, ако не са действията обмислени добре.

За съжаление, повечето хора не осъзнават това и се примиряват, че цял живот някой друг ще ги командва за всичко. Така те губят свободата си и започват да живеят чужд живот, забравяйки за своите собствени мечти и възприятия за света.

Аз различавам няколко вида хора, които искат да имат власт. Първият тип са тези, които чувстват, че могат да дадат нещо, което да промени живота към по-добро. Това са хора, които са честни преди всичко пред себе си и обикновено са отговорни в това, което правят когато имат власт.

Другият тип са хора, които се домогват до властта по всякакъв начин, които са готови да променят съдбите на хората към по-лошо, заради собственото си благо. Такива хора са безотговорни, безочливи и никога не се стремят да решат проблемите истински.

Най-добрия съдник за властимащите е времето, защото народът може да бъде подмамен, но временно.

Отговорният в живота човек носи отговорност и когато е на власт. Когато той разбере, че неговите идеи не са добри, то трябва или да се поправи, или да даде шанс на някой друг.

Понякога си мисля, че човек, който има власт трябва да е като добрия родител - строг, но справедлив, честен в отношенията си и, както той гледа  с отговорност към бъдещето на детето си, така  и властимащият да гледа на народа си, защото чрез него се разбира дали той се справя добре или не.

Едно много важно качество на всеки човек и особено на този който има власт е да умее да изслушва, ако това качество е съчетано и със самокритичност ще умее да управлява по-добре.

Тендеция е обаче в съвремието ни да се злоупотребява с властта. Някои такива  хора успяват да стигнат до властта за съжаление на народа, защото те властват за себе си и никой друг, използват останалите за собствените си желания, намират си „приятели” според властта им и се възползват от това, а  когато разберат, че нямат повече нужда от тях веднага им обръщат гръб, дори заговорничат против тях, вперили поглед в някоя нова, по-ценна цел, съвсем забравили за народа, заради който всъщност са на власт.

И все пак, колкото е изкушаващо, толкова е и опасно да имаш власт, защото това е нож с две остриета – трябва да поемаш отговорност за  всички свои постъпки и твърдения, както и да държиш на мнението си, но да уважаваш другите независимо дали мислят като теб или не. В противен случай ще загубиш доверието, което си получил, а това може да стане много бързо и по всяко време.

Смисълът да властваш не е в това непременно да демонстрираш сила, да упражняваш контрол и да пренебрегваш мнението на народа заради своето собствено, а в точно обратното - властимащият  трябва да слуша народа си. Той е негов избранник, който да решава проблемите в обществото, без никой да е ощетен или нагрубен. Е, поне по-голямата част от хората, защото всеки мисли различно и е много трудно да правиш каквото всеки от народа иска. Затова в такива случаи се стига до компромиси и, за да е честно, компромисите са взаимни.

Обаче да не забравяме, че има разлика в историите, които ни дават пример за доброто и злото, и реалния свят. В  реалността  доброто не  винаги побеждава злото (в случая-лошата власт) …
                                  

Павлина Алексиева

ІХ а клас

СОУ „П.Р.Славейков”