Има ли значение кой пръв подава молба за развод?

Женен съм от 16 години и ми предстои развод, понеже жена ми отиде да живее при друг мъж, по свое желание, заедно с дъщеря ми(16г.) и сина ми (5г.). Имам действаща фирма, регистрирана по ЗЗД ,с много големи кредитни задължения, но е идеален платец. Имам и един съдружник. <br />Въпросите ми са: <br />1.Има ли значение (от гледна точка на ползи или загуби за мен), дали първи аз или жена ми ще подадем молба за развод?<br />2.Заедно с леля ми притежаваме по една втора ид.части от апартамент, който ни е основно и единствено жилище. Моята част е лично дарение от брат ми. Има ли жена ми право на дял от апартамента при развода?<br />3. Жена ми желае дял от активите на фирмата. Какви са правата й в този случай (от гледна точка на участие в управлението и вземането на решения във фирмата), какъв ще бъде този дял (ако реши да й се наплати) и отчитат ли се тогава огромните финансови задължения на фирмата?<br />4.Каква е възможността синът ми да остане да живее при мен?<br />5.Какви са правата на децата ми при развода?

Април 23, 2014 - 12:56
Април 23, 2014 - 12:56
 0

По така зададените въпроси:

1. Без значение е кой от вас първи ще подаде молба за развод, друг е въпросът, че ако вие сте постигнали някакво споразумение по между си може да подадете заедно двамата, молба за прекратяване на брака по взаимно съгласие.

2.При така изнесените факти, съпругата ви няма дял от дарения ви имот.

3.Ако съпругата ви е съдружник в дружеството регистрирано по ЗЗД, то тя има право на дял от него.

4.Определянето на родителските права по отношение на децата се решава от съда в делото за прекратяване на брака, като съгласно чл. 59, ал.4 от Семейния кодекс "Съдът решава въпросите по ал. 2 /родителски права/, след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като: възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности.".

5. При определяне на родителските права по отношение на децата съдът изслушва родителите, както и децата при условията на чл. 15 от Закона за закрила на детето, взема становище от дирекция "Социално подпомагане" и ако е уместно, изслушва и други лица. При данни, че е налице родителско отчуждение, съдът изслушва вещо лице - психолог.По изключение, ако интересите на децата налагат това, съдът може да постанови те да живеят при дядо и баба или в семейство на други роднини или близки, с тяхно съгласие. Ако това не е възможно, детето се настанява в приемно семейство, в специализирана институция, посочени от дирекция "Социално подпомагане" или му се предоставя социална услуга - резидентен тип. Във всички случаи съдът определя подходящ режим на лични отношения между детето и родителите.