Ваксинацията на лисиците против бяс се бави, заради лошото време

Под председателството на Областния управител Недко Марчев, днес, 18 юни, се проведе заседание на Областната епизоотична комисия.

Юни 18, 2014 - 16:21
Юни 18, 2014 - 16:21
 0
Ваксинацията на лисиците против бяс се бави, заради лошото време

Поводът, който наложи свикване на заседанието, бе необходимостта от запознаване с Националната програма за контрол и изкореняване на болестта бяс на територията на Република България, чрез орална ваксинация на лисиците срещу бяс, одобрена със заповед на Министъра на земеделието и храните. Работната среща бе с информативен характер. Д-р Розалина Брайкова, директор на Областна дирекция по безопасност на храните - Добрич и секретар на епизоотичната комисия, запозна накратко присъстващите с програмата, като изложи основните приоритети за контрол и изкореняване на болестта бяс чрез орална ваксинация на лисиците.     



По-подробни разяснения направи д-р Радостин Петков от ОДБХ. Той съобщи, че се предвижда ваксиниране на лисиците на територията на цяла Северна България и част от Южна България (района на област София град, София област, област Перник, област Кюстендил, област Бургас (общини Поморие и Руен), област Благоевград, област Пазарджик и област Смолян. По препоръка на Европейската комисия в програмата за 2014 г. ваксинационната зона се увеличава, като се прибавя цялата територия на област Благоевград и областите Смолян и Пазарджик. Препоръката е продиктувана от констатираните положителни случаи на бяс в Република Гърция, в близост до границата с България.
    
Ваксинацията ще се извършва 2 пъти годишно - пролет (март-май) и есен (септември-ноември), за минимум 5 години. Тази година поради лошите климатични условия към момента кампанията не е стартирала. Ваксиналните примамки - общо 88 000 за област Добрич, ще се разпръскват чрез самолети (вертолети). Преди започване на кампанията задължително трябва да се вземат проби от всички партиди на доставената ваксина и да се изпратят в одобрена от ЕС лаборатория. Едва след получаване на резултатите, кампанията може да започне. Лабораторният контрол на оралната ваксинация ще се извършва в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт - София.