Цената на лавандуловото масло отново се покачва

Семейството на Юлия Пенкова отглежда 78 дка с лавандула в землището на село Победа, като увеличава ежегодно насажденията с цел да достигнат 100 дка.

Юли 28, 2014 - 13:22
Юли 28, 2014 - 13:22
 0
Цената на лавандуловото масло отново се покачва



Юлия Пенкова

2014-та година не е особено добра за етеричномаслената култура, както и за много други. Заради дъждовния сезон цветовете не успяха навреме да се опрашат и това усложни работата ни, споделя Юлия. Валежите от дъжд и градушките са съсипали част от реколтата в Добруджа. Очакванията на Юлия Пенкова са били да получат по 10 – 12 килограма лавандулово масло от декар, но са добили 7 – 8. Все пак фамилията гледа на това, като на добър добив, защото има производители с около 3 кг/дка. Хубавото в случая е, че заради лошата реколта, цената на маслото се е покачила и ако миналата година стопаните са получили по около 60 лева за килограм, то днес получават по 100.

Това потвърди и собственикът на 3 дестилерии Стефан Иванов, който произвежда годишно над 250 кг. розово масло и изнася над 30 тона лавандулово. Бум на цената е имало преди 2 години, когато е достигнала 120 лв.


Стефан Иванов

По негови данни нетрадиционната за Добруджа култура вече е превзела над половината от насажденията с лавандула у нас – ако в цялата страна са 18 000 дка, то в шуменско и добричко са 10 000 дка. Заради силната почва от карбонатен чернозем, тя се развива много добре в добруджанския край. За съжаление нашите стопани нямат добри познания и опит в отглеждането й. За това признава и Юлия, която била изненадана да научи, че при нас беритбата на лавандулата изпреварва оптималното време с две седмици. Тя присъствала на кръгла маса по проблемите на отглеждането на ароматната култура в чирпанско и била очарована от позитивното отношение на местните производители към новопрохождащи стопани – млади фермери, като нея. За да запълни празнотите в познанията на местните производители, заедно с организатора на първия празник на лавандулата в чирпанско Нина Гергинова, Юлия се включва и в този, който се проведе в Ген. Тошево, в събота.

Оказа се, че ниското качеството на добруджанското лавандулово масло се дължи още на неправилен технологичен процес при дестилирането, освен ранната беритба и дъждовния сезон. Ни повече, ни по-малко от час и 15 мин., при 6 атмосфери н парата се изварява лавандулата категоричен е бившият директор на „Казанлъшка роза“ Росен Георгиев. Стопанин от Шумен съобщава, че личният му рекорд е 17 кг. масло от декар, но през настоящата няма да стигне и 8.


Росен Георгиев - с очилата

Средните добиви тук са 5 кг./дка в тазгодишната кампания, която приключва. Стефан Иванов обаче посочи като пример земеделец от Сенокос, който от над 10-годишни насаждения добил масло с отлични качества. Изводите му са, че с годините лавандулата се е климатизирала, а стопанинът се е научил кога точно да прибира реколтата си и с усмивка добавя: Лавандулата е готова за беритба, когато прецъфти, стане сива и грозна – когато е красива и лилава е само за снимки!