Република БГ се ангажира с проблемите на пчеларите в добричко
Водачът на листата на ПП "Република БГ" за 8 Добрички МИР Камен Попов се срещна с пчелари от областта. В неформална обстановка производителите на мед изложиха своите проблеми и очаквания за разрешаването им. Идеята на събитието беше не политиците, а хората да говорят.
Румен Петров
Най-голямата тегоба на пчеларите е, че не се спазват регламентите за известяване при пръскане на посевите с препарати за растителна защита. Така Румен Петров, който се занимава с пчеларство от 2003 г. е редуцирал кошерите си от 52 на 20. Пчелинът му е в землището на тошевското село Великово. Само там е имало около 1100 кошера, а сега нямат и 600, споделя още Петров. Настоящата стопанска година е била особено критична, защото заради дъждовете арендаторите са положили повече усилия да опазят реколтата си и съответно са извършвали многократна обработка на посевите.
Румен Петров и Георги Василев
Дори и при навременно известяване, не можеш да затвориш пчелите си дни наред, защото всеки земеделски стопанин пръска по различно време, жалваха се още пчеларите. Отделно от това, те имат ангажимент да известяват за третиране с препарати в кметството, в чието землище са нивите им, но не и в съседните села, сподели Георги Василев, който от 15-годишен е на пчелина. Младият мъж изхранва семейството си с производство на мед – грижи се за 137 пчелни семейства в землището на село Самуилово.
Иван Иванов
Проблем за дребните производители създава и законовата рамка, която според тях обслужва интересите на прекупвачите, а не на производителите, казва Иван Иванов, чиято фамилия се занимава с пчеларство от дълги години, но няма желание да разраства пчелина си от 90 кошера. 40% от производството можеш да пуснеш на свободния пазар, но 60% задължително трябва да продадеш на едро. Малките производители нямат възможност да оборудват специални помещения, защото инвестицията е от порядъка на 30 – 40 хил. лв., които трудно се избиват и за 5 години. Дори да го сториш – за разфасована продукция по Закона за храните има други изисквания, които затормозяват.
Парите от европейските фондове трудно стигат до малките производители, а обединяването им в клъстери изглежда само добро пожелание, защото не всеки произвежда качествен мед и тези, които го правят не искат другите да лежат на гърба им. На етикета на всички бурканчета в магазините пише „натурален продукт“, а той е разфасован чрез термична обработка, при която се губят 15% от лечебните му свойства, споделя още Иванов.
Изкупната цена на едро е около 5 лв. на килограм мед, а за да си покриеш разходите би следвало да бъде 8 – 9 лв. – толкова, колкото е в чужбина – над 4 евро.
Изключително ниската държавна субсидия също беше засегната в разговора – тази година тя е едва около 3 лева на кошер, докато в останалите европейски държави е около 20 лв. на пчелно семейство, казва Василев.
Камен Попов
В края на срещата Камен Попов заяви, че в Парламента трябва да се затегнат законовите рамки относно санкциите за арендатори и зърнопроизводители, които не уведомяват при пръскане и не спазват условията за опазването на пчелите.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.