САЩ за първи път официално потвърди за замърсени подпочвени води в резултат на фракинг

Добивът на шистов газ предизвика еко катастрофа в Калифорния.

Окт 15, 2014 - 08:55
Окт 15, 2014 - 08:55
 0
САЩ за първи път официално потвърди за замърсени подпочвени води в резултат на фракинг

Водният пласт на Калифорния, който се охранява от федералното законодателство и от щатските закони, е силно замърсен. Експертите говорят за сериозна опасност за здравето на хората. Управлението на водните ресурси на Калифорния изпрати в агенцията за защита на околната среда писмо, в което съобщи, че във водоносния пласт на Централна Калифорния са били изхвърлени незаконно около 12 млрд. литра отпадъчни води, съобщава Russia Today.

Половината от пробите вода, взети от осем водни кладенци, показаха крайно високо ниво на арсен - канцерогенно вещество, и талий, който влиза в състава на отровата за мишки. Степента на замърсяване засега не е установена, но управлението заяви, че 19 други кладенци може да са допринесли за сегашното замърсяване.

По данни на Центъра по биологично разнообразие, тези находки свидетелстват за сериозни недостатъци в контрола над съблюдаването на мерките по защита на жителите и природата в Калифорния. Безусловно, за да се определи реалното ниво на замърсяване, трябва да се проведе сериозно изследване. Ясно е, обаче, че причина за попадане на тези вещества във водоносния пласт е фракингът и процесите около него.

Специалистът по въпросите за защита на околната среда професор Ричард Щайнер счита, че правителството отделя недостатъчно внимание на последствията от фракинга.

„Скорошно изследване в Калифорния потвърждава, че фракингът може да доведе до силно замърсяване на подпочвените води. Важно е да се отбележи, че в този щат е имало нелегално изхвърляне на отпадъчни води, което е довело до мащабно отравяне на разположените в съседство водоизточници", разказа Щайнер.

Той също поясни, че това е първият случай, когато правителството потвърждава информацията за замърсени подпочвени води в резултат на фракинг. „Това се случи в Калифорния - щат с достатъчно строги правила в областта на защитата на околната среда и здравеопазването и със сериозен правителствен надзор. Ако фракингът е довел до такива последствия в Калифорния, представете си какво би станало, ако това се бе случило в Северна Дакота или в друг американски щат или в която и да е страна по света, където правителственият надзор е по-малко ефективен", добави експертът.