Създаването на овощни градини в Златна Добруджа не е невъзможно
Добричка област има традиции не само в зърнопроизводството<br /><br />
Създаването на овощни градини в Златна Добруджа не е невъзможно. Необходимо е съобразяване с много фактори като микроклимат, болести и неприятели, за да се превърнат трайните насаждения в един наистина печеливш бизнес. Специалисти от института по овощарство в Пловдив обсъдиха днес правилните грижи за овощните градини с производители от Добрич.
Добричка област има традиции не само в зърнопроизводството, но и в създаването на овощни градини. За съжаление през последните две десетилетия те бяха съсипани и засаждането на нови трайни насаждения поставя редица въпроси.
Регионът на Добруджа е специфичен и изисква внимателно подбиране на мястото, където ще се създават овощни градини. Засаждането им обаче е твърде хаотично, смята агрономът Георги Славов.
Неподходящият микроклимат може да доведе до измръзване и болести по овощните дървета. Така една инвестиция за създаване на градина с трайни насаждения може да пропадне.
Именно затова специалисти от Института по овощарство в град Пловдив се срещнаха днес с производители от Добрич, захванали се с нелеката задача да отглеждат овошки. Доц. Веселин Арнаудов и проф. Христина Кутинкова изнесоха информация за болестите и неприятелите по костилковите овощни видове и начините за справяне с тях. Експерти от Службата за съвети в земеделието в Добрич разясниха възможностите, които предоставя ПРСР за овощарите до 2020 г.