16 години навърши най-голямата охранителна фирма в СИ България - ФСБ
„Федерална служба за безопасност“ е създадена на 12 декември, точно преди 16 години. По този повод разговаряме с Георги Панов – член на УС на Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана (НАФТСО) и управител на "ФСБ " ООД – Добрич.
С обособяването на първата частна собственост в зората на демокрацията, се създава фирма „Федерална служба за безопасност“ (ФСБ) с основно предназначение охрана на обектите от проведената вече приватизация. Георги Панов и негови колеги от авиобазата, за която става ясно, че предстои закриване, стартират собствен бизнес с охраната на обектите на Добруджа холдинг. Разчитат на опита си от армията: дисциплина, ред, спазване на правилата. Във военното училище Панов специализира в профил „разузнаване“. Служи 20 години във военновъздушните сили, бил е комендант на авиобазата и на град Добрич.
В края на 90-те общественото мнение за охранителните фирми все още е под въздействието на знаковите фигури от подземния свят. Но след 2004 година, с влизането в сила на Закона за частната охранителна дейност. Той далеч не е съвършен и НАФТСО предвижда промени. Около 100 000 души работят в този сектор, но част от тях са в сивата икономика. Това е основният проблем на охранителната дейност, като вина има и държавата – проверяват се само фирмите, които са „на светло“. Често се знае, че има обекти, които се охраняват, но никой не проверява кой, какъв е, отговаря ли на условията, има ли договор, униформа, инструктажи и т.н. Докато при нас всичко това е изпълнено, и всичко това вдига цената, споделя Панов.
Често обществените поръчки на държавни и общински организации се печелят от фирми с най-ниска цена, като тя е под законово допустимата, т.е. не може да формира сборът от заплатата и осигуровките на един човек. Това означава, че фирмата ще компенсира за сметка на други неща.
ФСБ е най-голямата охранителна фирма в Североизточна България, има няколстотин души физическа охрана и хиляди обекти по СОД. В началото започнахме трима, с един обект, но за два месеца станахме 15 и така с всяка изминала година се увеличават. За старта привлякохме бивши колеги, които вече имаха опит в частната охранителна дейност, макар и като изпълнители, разказва Панов.
Всяко начало от нулата е трудно, но Георги Панов вече има самочувствието на човек, който може да дава съвети за успешен бизнес в своята сфера. Основният съвет обаче е като във всеки бизнес: коректност – и към възложителите, и към работниците. Поне две трети от служителите във ФСБ работят там от над 10 години, като се има предвид, че в тази дейност има голямо текучество. В СОД дори няма, защото е необходимо хората да познават обектите и обстановката, бързо да се ориентират. Положителното на икономическата криза е, че през последните 4 години на работа постъпват достатъчно интелигентни, почтени и съвестни хора. Подготвят хората си сами. Работата не е високоплатена, но графикът позволява да се полага труд и в друга сфера, която не предполага конфликт на интереси. Често служителите имат и собствен малък бизнес.
Оценката на Панов за бизнес климата в страната в момента е, че бизнесът е на колене. Държавата настройва работници срещу работодатели, а проверяващите органи се държат с предприемачите като с престъпници. Ако сега трябваше да започна, в никакъв случай нямаше да се занимавам с частен бизнес. Контролната дейност трябва да бъде облекчена и отношението към коректните работодатели да се промени.
Имотните кражби най-често присъстват в бюлетина на полицията. Много хора, обаче не знаят, че е по силите им да си позволят охрана, вкл. и на селските си къщи. Съществува страшна заблуда, че е скъпо, но в конкурентната среда днес охраната на един селски имот е от порядъка на 30 – 40 лв. месечно, като в тази сума е включена и застраховка. В тази връзка съветът на Панов е клиентът много добре да се ориентира коя фирма ще го охранява, защото трябва да е технически обезпечена да реагира на сигнал в рамките на няколко минути.
ФСБ покрива територията на Добрич и околните села, община Ген. Тошево и районът около Карапелит.
Посегателствата най-често са върху магазини за хранителни стоки, откъдето се крадат основно цигари и алкохол, парфюми – неща, които се продават лесно. От домовете се подбират тези, за които апашите имат информация, че се съхраняват пари и накити, нападат при банкови кризи, когато хората си теглят парите и след раздаване на ренти. Специалистът съветва ценностите да се съхраняват в сейф – вече има по нашита магазини метални касички по 30 – 40 лева, които обаче трябва да са здраво закрепени на подходящо място, а не просто оставени на бюрото. Това в съчетание със СОД ще забави този, който се опитва да я разбие – и на най-добрият крадец му трябват няколко минути да се справи, които са достатъчни на автомобилите по СОД да се отзоват на мястото. Крадците са много изобретателни, но и най-лошият СОД е по-добър от никаква охрана.
16-годишната история на фирмата да продължи още няколко пъти по толкова, пожелава на себе си и на колегите си Георги Панов. Тя вече е показала своята устойчивост.