Източни бойни изкуства: Традиция, предавана от поколения, вече и в Добрич

Айкидо клуб „Тенмейкан“ и клуб за традиционни китайски бойни изкуства „Тайхъ“ провеждат своите тренировки в Добрич – съответно в читалище „Йордан Йовков” и навън в парка. Общото между тях е традицията, която тръгва още от основателите на съответните стилове. „Бойните изкуства са сериозно занимание за сериозни хора, те не са еднократно удоволствие, забава или разтоварване, те са възможност да се развиваме като личност, тренировките ни помагат да станем най-добрата наша версия”, смята Славян Митков – един от съоснователите на клуба по айкидо и инструктор по китайски бойни изкуства. „Бойните изкуства не учат как да се биеш по улиците и в дискотеките, целта им е да пребориш себе си, защото най-големият враг не е на улицата, а вътре в нас”, допълва Стоян Кателиев – съосновател на клуб „Тенмейкан“.

Август 16, 2015 - 13:47
Август 16, 2015 - 13:50
 0
Източни бойни изкуства: Традиция, предавана от поколения, вече и в Добрич



Айкидо клуб „Тенмейкан“, в превод от японски – Зала на утрото, е член на Български айкидо съюз и е създаден в края на миналата година в Добрич, а от тази вече провежда занимания 4 дни седмично. Тренировките са в бившата зала „Икар“ в читалище „Йордан Йовков“, която сега е пригодена специално за практикуване на бойни изкуства. В понеделник, сряда, петък и събота от 18.30 до 19.30 часа е тренировката за деца, на възраст от около 5 до 13 години. След тях, от 19.30 до 21 часа в същите дни тренират възрастните. Практикуващите айкидо в клуба в момента са около 10 човека. Всеки желаещ може да се присъедини към тях. Първите две тренировки са безплатни, за да може трениращият да се запознае отблизо с това японско бойно изкуство и да прецени дали иска да продължи да се занимава с него. За записване и въпроси – телефон 0888 806 904, на място в залата в часовете за тренировки или чрез фейсбук профила на клуба -  www.facebook.com/AikidoTenmeikan.

Айкидо не е спорт, а бойно изкуство. То е възникнало на базата на джу-джуцу техники с и без оръжие за бойното поле. Създателят на айкидо доразвива бойните техники, като се опитва да създаде бойно изкуство с мирна цел – да използваме максимално силата на противника и така да се слеем с неговото движение, че да запазим себе си и него, да контролираме агресията му без да го нараняваме, ако имаме избор. В Япония айкидо осае (обездвижващи техники) са част от задължителната подготовка на полицията и са особено ефективни при задържане на престъпници.


Айкидо в превод от японски означава хармонизиране на жизнената енергия и развива у практикуващите го както бойни умения, така и човешко отношение – към себе си и към другите.

Клубът в Добрич следва традицията на айкидото до самото му начало. Ясен Янков – инструктор 2-ри дан от Варна, който веднъж седмично е гост-инструктор в Добрич, е ученик на ученик (Джуба Нур) на ученик (Чиба сенсей) на създателя на айкидо, което го прави трето поколение практикуващ, понеже на изток учителят по бойни изкуства се смята за втори баща на практикуващите. Целта на тази приемственост е идеите на основателя на стила да се предават с минимални отклонения от учител на ученик, сега вече и в нашия град.

„В свят на насилници и жертви айкидо те учи да не бъдеш нито едно от двете, учи те на баланс в живота – да не бъдеш нито агресивен, нито слабохарактерен”, обясни Стоян Кателиев – един от съоснователите на клуб „Тенмейкан“.

Айкидо изгражда едновременно физиката и характера. В източните бойни изкуства тялото и духът вървят винаги заедно.

„Една от грешките в съвременното европейско мислене е, че се получава разделение между тях”, смята Стоян Кателиев, "образованите наблягат само на своя интелект и забравят да поддържат физиката си и обратно - трениращите активно не отварят книга."

"Войнът обаче не е само войн, той е благородник по дух, той е примерен член на обществото, занимава се с интелектуални дейности и изкуство”, отбеляза Славян.

В Япония много хора, заемащи  важни позиции в обществото, се занимават активно с айкидо и други бойни изкуства, като членове на правителството, съдии, управители на най-големите фирми, допълва Стоян. Според него това доказва, че наученото от айкидото може да се приложи във всички области на живота и това бойно изкуство ни помага да се развиваме многостранно.

Славян Митков се занимава с айкидо, но той преди всичко е създател на клуба за традиционни китайски бойни изкуства „Тайхъ“, в превод „Великото спокойствие”. Клубът развива своята дейност в Добрич още от 2008 година. Тренировките са 7 дни седмично – всяка сутрин от 7.00 часа и вечер от 18.00 часа в понеделник, сряда и петък и от 19.00 часа във вторник, четвъртък, събота и неделя. В школата се подготвят няколко души. Ако и вие желате да се занимавате с тайдзицюан или удански меч, с 32-та крака на Удан или с багуаджан, можете да отидете на място в часовете за тренировки в парка или да се свържете със Славян на телефон 0877 950233.

Между 2003 и 2008 година той е живял в Китай. Един от учителите на Славян е майстор Бай Личао, пазител на уданската традиция, която се предава от учител на ученик вече 15 поколения, за да достигне и до практикуващите в Добрич.

Славян Митков (най-вдясно) със своя учител Бай Личао

Майстор Бай, който през 2013 г. за пръв път беше на посещение в България, е 14-то поколение последовател на безсмъртния Джан Санфън, удански светец, живял през 15-16 век, създател на стила тайдзицюан. Школата в планината Удан е втората най-известна след Шаолин и между тях има вековно съперничество, произлизащо от далечното минало, когато двата центъра за развитие на бойни изкуства се оказват в различни политически лагери. „Тренировките са вид пречистване на тялото и ума, те са свещено занимание и към тях не трябва да се подхожда несериозно”, смята Славян Митков. Според него ползата от бойните изкуства за духа и тялото може да бъде много голяма, но само, ако човек се посвети максимално сериозно на заниманията. Нищо не идва даром – за да получиш, трябва да дадеш.