Национален протест на родителите се проведе и в Добрич

Родители излязоха на национален протест, за да изкажат недоволството си от отношението към техните деца.

Национален протест на родителите се проведе и в Добрич

В Добрич се събраха  десетки загрижени и възмутени майки и бащи, които поискаха увеличаване на майчинството и семейните надбавки. Инициативата се проведе пред Община Добрич, а студеното време не попречи на деца и родители да застанат зад исканията си.



„Държавата апелира за раждаемост, твърди че застава зад нас, ще се грижи за децата ни, а реално бездейства. Искаме по-добро майчинство, детски  добавки за всички деца, адекватна грижа за недоносените деца, внимание към децата в неравностойно положение”, бяха само част от исканията на протестиращите. Майките смятат за подигравателно получаването на 340 лв. през втората година на майчинството. „С тази сума мога да купя само пакет памперси, козметика, да платя детската кухня и парите свършват. Нека майчинството през втората година се обвърже с минималната работна заплата. Чувства се липсва на подкрепа от страна на управляващите”, оплакаха се те. „Ако ние спрем да раждаме българчета, със страната ни е свършено”.


Друг проблем за родителите е недостигът на детски градини и ясли в Добрич. Често намирането на работа се оказва изпитание или дори мисия – невъзможна. 

Да подкрепи националният протест на родителите, бе дошъл и кметът на Добрич Йордан Йорданов. Той застава твърдо зад позициите на майките от Добрич, и като родител на две деца, разбира напълно същността на проблема. 


Подписка с искания от страна на родителите, стартира в цяла България. Тя ще е в електронен вариант и съдържа 8 точки:

1. Да се намали периодът, на база на който се изчислява обезщетението при бременност и раждане на 18 месеца,така както бе въведен през 2014г. Дори той ощетява майките,намиращи се в началото на тяхната кариера,тъй като те със сигурност имат увеличение на първоначалната си заплата в предходните 2 години.В другия случай - те все още не са натрупали такъв стаж слизайки от студентската скамейка, а им предстои цял живот осигуряване на все по-висока заплата.Тези средства директно се отнемат от осигурените майки без каквото и да е правдоподобно основание.

2. ОБВЪРЗВАНЕ на МРЗ с размера на обезщетение,което получават майките в периода между първа и втора година на детето,което да позволи да отглеждат спокойно децата си и да избегнат финансовата принуда за завръщане на работа и оставяне на децата в детски заведения,на възраст в която децата не са изградили своя имунитет и боледуват често

3. Увеличаване на детските добавки до санитарния минимум от 15% -16 % от МРЗ или 60 (при МРЗ от 380лв) и получаването им от всички деца, без обвързването им с доходен критерий, образование или поредност на раждане в семейството.

4. Осигуряване места за всички деца в общински и ведомствени детски ясли и градини,задължаване на общинските власти да изплащат временно компенсации на всички родители, чиито деца, над 2 год. възраст, въпреки подадено заявление, не могат да бъдат приети в общински детски ясли и градини.

5. Осигуряване на обезщетенията за майчинство на студентките, родили до 2 години след дипломиране във ВУЗ.

6. Адекватна здравна грижа за бременни, майки и деца.Осигуряване от страна на държавата на финансиране коригирането на програмите за майчино и детско здравеопазване с поемането на всички необходими и изисквани от докторите изследвания.Подсигуряване на нужното количество ваксини,съобразно данните за раждаемостта в страната, които да са одобрени от ИАЛ,а не внесени и прилагани незаконно върху децата ни без да са тествани.

7. Осъвременяване обезщетенията за деца в неравностойно положение съобразно актуалния размер на МРЗ

8. Поемане от бюджета на цялостния пакет от необходими рехабилитационни грижи при недоносените деца до навършване на 3 години- изследвания, логопед, психолог.