Стартира кампанията за насърчаване на детското четене “Читателска щафета”

Петото издание на националната кампания за насърчаване на четенето „Читателска щафета“ стартира на 26 септември 2016 г.

Сеп 27, 2016 - 10:09
Сеп 27, 2016 - 10:10
 0
Стартира кампанията за насърчаване на детското четене “Читателска щафета”

Датата съвпада със 130-годишнината от рождението на един от най-популярните български детски писатели Ран Босилек. През 2016 г. се навършват и 90 години от публикуването на неговото „Патиланско царство“, затова кампанията ще премине под името „Читателска щафета 5: Патилански приключения“.



Организатор на инициативата е фондация “Детски книги” с финансовата подкрепа на програма „Регионален грант“ на VivacomFund и Български център за нестопанско право (БЦНП).

В рамките на “Читателска щафета 5” всички деца на възраст от 6 до 13 години са поканени да прочетат между 26 септември 2016 г. и 7 януари 2017 г. най-малко три книги по избор от поредиците с истории за палавници и пакостници като Малкия Никола, Ужасния Хенри, Макси, Майлс и Найлс. След прочита на избраните четива, участниците трябва да изпратят по пощата попълнена форма за участие, подписана от родител, учител или библиотекар и да се включат в надпреварата за значки и награди.

Специално внимание в тазгодишната кампания е обърнато на начинаещите читатели от 6 до 8 г. (включително), които по-трудно се справят с по-обемните книги. За тях организаторите са предложили книжките от поредицата “Малкият Николà за най-малките”, като така се стремят да дадат равен шанс на неуверените читатели да си спечелят колекционерски значки.

Целта на „Читателска щафета“ е развиване на грамотността на децата чрез възпитаване на любов към книгите. Заглавията, включени в селекцията на всяко издание, са подходящи и за привличане на интереса на нечетящите деца или пък на онези с обучителни трудности. Кампанията е новаторски за България метод, въведен от фондация „Детски книги“ с вече изградена устойчивост. През предишните четири издания на щафетата над 2500 деца са прочели над 10 000 книги. Освен възпитаване на любов към четенето у децата, кампанията цели да подпомогне учителите и библиотекарите, като им предложи свежи идеи и работещ механизъм, чрез който книгата да стане част от живота на българските деца.

По традиция организаторите са предвидили 500 специални колекционерски значки за първите 500 от най-запалените читатели – патиланци. Всички деца, изпратили форми за участие, ще се включат в томбола за големите награди – 2 таблета и 3 комплекта с книги.

За повече информация за правилата на кампанията, включените заглавия, формата за участие, както и предстоящите съпътстващи конкурси и литературни клубове, можете да следите специалния сайт на “Читателска щафета 5: Патилански приключения” (shtafeta.detskiknigi.com).

Автор на плаката и визията на петото издание на кампанията е младата художничка Ина Христова, която живее и работи в Барселона и е лауреат на наградата на илюстраторите в Каталуня. Нейните проекти може да откриете тук.

За “Читателска щафета”

„Читателска щафета 5: Патилански приключения“ e новаторска кампания за насърчаване на четенето, администрирана от фондация "Детски книги". Петото й издание се осъществява с финансовата подкрепа на програма „Регионален грант“ на VivacomFund и Български център за нестопанско право (БЦНП).

Партньори са сайтът „Аз чета”, Детски дневник, сайтът „Данибон“, НЧ „Читалище.то-2014“ – София и верига книжарници Orange Center. Книгите, включени в кампанията, са на издателствата “ФЮТ”, “Колибри”, “ПАН” и “Сиела”.

За “Детски книги”

Фондация “Детски книги” е съсредоточена изцяло в организирането на проекти и инициативи за насърчаване на четенето сред децата, стимулиране координацията и взаимодействието между всички институции и лица, свързани с детското четене. Проекти на фондацията са сайт Detskiknigi.com и Награда “Бисерче вълшебно”. В края на 2015 г. фондация “Детски книги” е избрана за номинираща организация от България за 2017 г. в престижната международна награда за детско-юношеска литература “Астрид Линдгрен”. Тя се връчва от Шведския съвет по изкуствата, а победителят получава 5 млн. шведски крони (приблизително 500 000 евро). Сред допустимите кандидатури са писатели, илюстратори, автори на устно творчество и активисти за повишаване на грамотността.