Страстната седмица - изпълнена с тематични класически концерти
В дните 10-13 април 2017 г. Община град Добрич ще предложи един своеобразен цикъл от класически концерти, провокиращи размисъл и духовно единение преди чудото на Великден.
Ще имаме възможност да чуем божественият звук на органа и да видим изпълненията на проф. Нева Кръстева и Велин Илиев, които ще ни поднесат самостоятелни концерти съответно на 10 и 12 април. На 10 април Български камерен оркестър - Добрич с диригент Алексей Измирлиев също в Концертна зала „Добрич“ ще ни представи богата програма с музика от късния барок. На Велики четвъртък, 13 април, Мария Славова и гост - солистите Георгиос Филаделфевс - тенор и Светлана Анчева - обой ще завършат със специално подбраните „Великденска оратория“ на Бах и произведения от Хендел, Страделла, Форе, Лист.
Всички концерти са с начален час 19.00 ч.
През 2016 г. по повод нейната 70 годишнина проф. д-р Нева Кръстева е удостоена с висше държавно отличие на Р България - орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие, за изключителни заслуги в развитието на изкуството, културата и науката.
Утвърден педагог, теоретик и композитор, Нева Кръстева е основател на органовата школа в България. Завършила е Московската консерватория „П. И. Чайковски“ – музикознание при проф. Юрий Холопов и орган при проф. Леонид Ройзман. Специализира орган в Прага и Цюрих. Изнесла е стотици концерти у нас и в чужбина. За нея, колегите й твърдят: „Значението на Нева Кръстева надхвърля музикалната област. Нейната дейност има цялостно културен смисъл. Тя изпълни два пъти интегрално цялото Бахово творчество за орган, което е един истински творчески подвиг. Музиката за орган не е вкоренена в културната традиция на България, тъкмо Нева Кръстева създава, възпитава, изгражда органовата публика у нас. Като преподавател Нева Кръстева е подготвила професионално редица изпълнители на орган, както и музиколози, специалисти в областта на полифонията и органовото изкуство. В обучението на студентите по композиция десетилетия наред тя полага фундаменталното знание на полифонията, изключително важно за всеки, който създава музикални произведения. Нева Кръстева сама е автор на дълбоко по смисъл композиторско творчество, което е принос в нашата съвременна композиторска школа. Тя възражда онзи цялостен тип музикант – едновременно композитор, изпълнител и учител, каквито са били старите майстори – какъвто е бил Йохан Себастиан Бах, символът на органовата музика.“
Пред БНР самата тя споделя: „Органовата музика притежава такава невероятна мощ, че може да те зарежда цял живот. Искам да пожелая на хората да слушат т.нар. класическа музика, защото непременно ще намерят нещо, което е съзвучно с тях, само трябва да се оставят тя да ги води. Не трябва да се забравя, че от антични времена музиката е най-ясният индикатор за процесите в обществото.“
ПРОГРАМА ЗА 11 АПРИЛ:
Йохан Себастиан Бах (1685-1750)
- Две обработки върху хорала на Ян Хус: "Иисус Христос, нашият Спасител, който отвърна от нас Божия гняв“ BWV 665 и BWV 666
- Прелюдия и фуга от "Добре темперираният клавир" част I, N 4, BWV 849
- Хорална прелюдия "О, човек, оплаквай големия си грях !“ BWV 622
Дмитрий Шостакович (1906 - 1975)
- Прелюдия и фуга ре минор из "24 прелюдии и фуги" оп. 87
- Пасакалия от операта "Лейди Макбет от М-ценска околия“
Йохан Себастиан Бах (1685-1750)
- Прелюдия и фуга ми бемол мажор из "III част на Клавирни упражнения" BWV 5