Днес е световният ден на динята
Днес отбелязваме световния ден на динята.<br />
В Америка на този ден се организират различни игри, като надяждания и артистично дълбаене (carving) на динената кора. Сред най-популярните състезания по време на този празник са замерване с дини и надплюване със семки.
Динята е един от най-обичаните плодове в цял свят и е символ на лятото, доброто настроение и здравето. Тя е и плод, и зеленчук. Плод е, защото расте от семка, съдържа много плодови захари. Зеленчук е, защото принадлежи на семейството на краставиците и тиквите. Според официалната класификация - тя е плодов зеленчук.
Смята се, че динята произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие. Кореновата система достига до 2 м. дълбочина и 3 м. диаметър. Стъблото е стелещо се, с 3-4 скелетни разклонения, които са овласени.
Прясната диня може да бъде консумирана по различни начини, а често се използва и за ароматизиране на напитки. Кората на динята също може да се яде и понякога се използва подобно на зеленчук. В Китай тя се пържи, вари или най-често се маринова. При пържене кората се обелва и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, лук, захар и ром. Маринованата кора от диня е разпространена и в Русия. Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. Отглеждат се специализирани сортове, които имат много малко водниста маса и концентрират енергията си в семената. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите. В Западна Африка се изстискват за масло или се използват за приготвянето на супа.