Напредък в образователна интеграция на ученици от община Каварна

В заседателната зала на Община Каварна се проведе информационна кампания за образователна интеграция на ученици от етнически малцинства с представители на заинтересовани страни от община Каварна и региона: представители на местни власти, учители и директори на училища, родители, ученици, обществени организации и граждани.

Дек 20, 2017 - 07:16
Дек 20, 2017 - 09:16
 0
Напредък в образователна интеграция на ученици от община Каварна

Дейностите за образователна интеграция се осъществяват от партньорски екип: Община Каварна, СУ “Стефан Караджа“,  ОУ “Йордан Йовков“,  ОУ “Братя Миладионови“ – гр. Каварна, ОУ “Св. св. Кирил и Методий“ с. Белгун, НУ“Христо Ботев“, с. Септемврийци в границите на проект по Договор №BG05M2OP001-3.2015-002-0363 „Приеми ме - интерактивен модел за образователна интеграция на ученици от етнически малцинства“.



Проектът се изпълнява по схемата за безвъзмездна финансова помощ „Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“, Приоритетна ос: 3 „Образователна среда за активно социално приобщаване“ на Оперативна програма «Наука, образование и интелигентен растеж» (2014 -2020). Бенефициент на проекта е сдружение „Център за образование, култура и екология 21“.

По проекта се провеждат мерки за социално приобщаване чрез образователна интеграция на ученици от етнически малцинства и включване на родители в образователния процес. Участници в проекта са  334 ученици и 142 родители от училищата-партньори в община Каварна.

Дейностите  в проекта предлагат образователни услуги и ресурси за: допълнително обучение по български език за учениците, за които българският език не е майчин език; съхраняване и развиване на културната идентичност на учениците в условията на мултикултурна образователна среда, работа с родителите за разясняване ползите от образователната и социалната интеграция.

В границите на проекта се осъществяват интересни междуучилищни форми: Пътуваща изложба “Моят свят“, Интерактивна детска книга „Живи традиции“ по фолклорни мотиви /предания, легенди, съчинения, рисунки/; Фестивал на изкуствата, занаятите и спорта “Цветна дъга“. С финансови средства на проекта са закупени дидактически материали – учебни помагала, образователни игри, тетрадки, материали за изобразителна дейност, спортни екипи и пособия за спорт, електронни дидактически средства за интерактивно обучение – лаптопи, скенери, проектори, екрани на обща стойност -35584,44 лева. Материалите се ползват от участниците в проекта по предназначението им.

Проектът е с продължителност 20 месеца –01 март 2017 до 01 ноември 2018 г.