От 12-и юни до 30-и август е периодът на задържане на млечните крави за Кампания 2018
Документите за доказване на реализирано мляко трябва да са с дата на издаване от 1-и октомври 2017 г. до 30-и септември 2018 г., ако стопаните искат да получат средства по Схемата за обвързано подпомагане на млечни крави.
Това става ясно от Наръчник за директни плащания, публикуван от МЗХГ. Документите се подават в дните от 5-и до 31-и октомври 2018 г. в съответната областна дирекция на ДФ „Земеделие“-РА по постоянен адрес на кандидата-физическо лице или адрес на управление на кандидата-юридическо лице или едноличен търговец. Подаването е лично от фермера или чрез техен упълномощен с нотариално заверено пълномощно представител.
По схемата могат да кандидатстват физически и юридически лица, стига те да са регистрирани като земеделски стопани и да отглеждат в стопанството си 10 и повече млечни крави, предназначени за производство на мляко.
Под стопанство се разбират всички животновъдни обекти, регистрирани на името на фермера по Закона за ветеринарномедицинската дейност, вписани в Системата за идентификация и регистрация на животните на Българската агенция по безопасност на храните.
Изисква се млечните крави да са над 24 месеца и в Системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ да са вписани с предназначение за производство на мляко.
Допълнителни изисквания, които трябва да покрият животните, са:
-да са идентифицирани с по една ушна марка, одобрена от БАБХ, на всяко ухо, с еднакъв идентификационен номер;
-да са регистрирани в Системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ и да имат отбелязано предназначение „за мляко“;
– да имат индивидуален паспорт;
– да са вписани в регистъра на стопанството.
При кандидатстване по схемата е необходимо стопаните да се уверят, че за всяко животно, заявено за подпомагане, информацията в Системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ съвпада с тази в индивидуалния паспорт и с посочената в регистъра на стопанството.
От наръчника става ясно, че периодът на задържане на животните е 80 дни, считано от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията. За Кампания 2018 г., ако не бъде удължен срокът за подаване на заявления, периодът на задържане на животните е от 12 юни (включително) до 30 август (включително) 2018 г.
Допустимо е фермерите да заменят заявените животни с други животни, при условие, че вторите отговарят на изискванията за подпомагане по схемата към момента на замяната. Освен това замяната трябва да се направи в срок до 20 дни от края на събитието, което я е наложило, и да се заяви писмено до 7 работни дни в съответния отдел „Прилагане на схемите и мерките за подпомагане” в областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие“.