Добричката фирма „GS Строймаркет“ грабна първа награда в конкурса „Щандът“ на „Техномебел“

Фирма „GS Стоймаркет“ от Добрич с управител Галин Господинов спечели първо място в конкурса „Щандът“ на „Техномебел“. Това стана в рамките на изложенията „Светът на мебелите“ и "Техномебел" 2018, които се провеждат от вчера в София.

Април 25, 2018 - 08:25
Април 25, 2018 - 08:26
 0
Добричката фирма „GS Строймаркет“ грабна първа награда в конкурса „Щандът“ на „Техномебел“

Фирма „GS Стоймаркет“ получи грамота и статуетка. 



Конкурсите „Щандът“ на „Светът на мебелите“ и „Техномебел“ се провеждат за втора поред година. Оценяването на участващите в тях компании се извършва по три критерия – оригиналност на дизайна, прецизност на изпълнението и аранжиране на експонатите. В състава на журито са утвърдени специалисти в щандовото строителство. 

Изложенията „Светът на мебелите“ и „Техномебел“ се провеждат в Интер Експо Център в столицата от вчера до 28 април. В тях се представят машини и материали за мебелната индустрия, актуалните тенденции в интерорния дизайн и обзавеждането. Общият брой на изложителите в тазгодишното издание е над 190, а представените компании са над 350. Щандовете са разположени на повече от 14 500 км. м изложбена площ. 


Двата форума се организират от Интер Експо Център и Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост, председател на Управителния съвет на която е Галин Господинов - собственик на три дървообработващи фирми. 

Семейният характер в мебелния бранш е силно изразен. Ще има фирми, които ще затворят, защото няма кой да продължи бизнеса. Това прогнозира Галин Господинов в предаването „Бизнес среща“ на BloombergJV. 

Той разказа, че започва бизнеса си в гараж през 1990 г. заедно с баща си и брат си.

„Нямахме контакти, финансови възможности и нямахме необходимия опит – бяхме с повече ентусиазъм и по-малко знания. Започнахме да произвеждаме тръбни конструкции, метални столове, маси, конструкции за магазини“.

По професия тогава Галин Господинов е помощник-капитан на кораб и пътува много. „Пътувах по страни от Западна Европа и ми правеше впечатление, че олекотени конструкции, които са направени от тръби и профили, намират добро място при мебелите. Идеята тръгна от там – да произвеждаме олекотени кресла, защото помня, че като малък имаше такива тежки фотьойли вкъщи, които не можех да преместя“.

В края на краищата той така и не произвежда онова, което е била първоначалната му идея, защото със съдружниците му следват пазарните тенденции.

„Започнахме да произвеждаме столове, защото в тези години от едно от нещата, от които беше най-лесно да се започне бизнес, беше да се направи кафе, заведение за хранене. Имаме специалисти от туризма, които решиха, че трябва да направят собствени заведения, и трябваше да имат оборудване. Така тръгнахме по този път. Основният вид продукт, който произвеждаме, са столове и маси за обществено ползване“.

Бизнесът процъфтява и след няколко години вече Галин Господинов и брат му са собственици на три компании - една търговска и две производствени. В тях работят около 350 служители. Имат пет бази в страната в градовете София, Варна, Шумен, Добрич и Каварна, а 92% от продукцията им е за износ.

„Основата на мебелния сектор е износът“, твърди Господинов.

Той изтъкна като голям проблем не само за мебелното производство, а и за цялата българска икономика, липсата на квалифицирани кадри. Във връзка с това фирмите му си партнират с професионалните гимназии и ЛТУ за подготовка на бъдещи служители. Един от методите, който прилагат, е за дуалното обучение в техникумите.

„Форма на образование, при която едновременно се учи и се работи. Паралелките с такъв тип обучение през първите една-две години са предимно в училище и имат един ден практика, а последните две години три дни от седмицата на практика работят в нашите предприятия, като за това им се заплаща. През годините, когато натрупват знания, учениците получават стипендия. Това е начинът да се съчетаят бизнесът и образованието“, сподели Галин Господинов.