Главният проблем на болницата е кадровият, фонд „Здраве” обсъди идеи за решаването му
Основен и главен проблем на болницата в Добрич е кадровото обезпечаване. В различна степен – до 50 процента, липсват специалисти във всички отделения.

Най-засегнати са Отделенията по кардиология, неонатология, ОРАИЛ, по инфекциозни болести, по хирургия и Спешно отделение.
Това каза пред членовете на общинския фонд „Здраве” изпълнителният директор на Многопрофилна болница за активно лечение д-р Светозар Байчев. Членовете му се събраха на второ заседание, за да се запознаят със състоянието на МБАЛ и Центъра за психично здраве „Д-р Петър Станчев” и да се набележат мерки за решаване на проблемите им.
По думите на д-р Байчев щатното разписание в болницата остава незаето до състояние, застрашаващо нормалното протичане на служебните задължения. Изпълнителният директор посочи, че има риск нивото на компетентност на Отделението по кардиология да премине от трето във второ, а средно годишно 300-400 души са нуждаещи се от спешна терапия и липсата на инвазивна кардиология крие реален риск за живота и здравето им.
„Намаленият брой специалисти в отделенията създава трудности с обезпечаване на 24-часовия непрекъснат прием, диагностика и лечение. Колегите ми полагат извънреден труд, такъв извън нормалния работен 8-часов ден… Недофинансирането на болничното обслужване, неправилен мениджмънт, недалновидна политика с млади лекари през годините са довели до достигане на дъното днес”, каза изпълнителният директор на МБАЛ.
Според председателя на фонд ”Здраве” Атанас Атанасов с този недостиг на специалисти – лекари и по здравни грижи, няма да се продължи дълго, защото в един момент ще има праг на възможностите им. Той изрази мнение, че вече може да се говори не само за нисък праг на мотивация, а че настъпва демотивация.
Д-р Байчев се обърна с молба – към Общината, към Общинския съвет – да се намери начин специалисти от доболничната помощ при подходящи условия да дават дежурства в болницата, които да им се приспаднат от работния график. От областния управител Красимир Кирилов и заместника му Живко Желязков поиска чрез местните депутати да се лобира за увеличаване бюджета на болницата. Д-р Бисерка Пачолова – член на фонд „Здраве” и директор на Районната здравно-осигурителна каса, отговори, че привличането на специалисти от доболничната помощ може да се осъществи само при добро желание от тяхна страна, което на 80 процента е невъзможно. И допълни, че са провеждани разговори многократно, но от тях не е имало резултат. Тя обясни също, че Областна управа няма механизъм да поиска увеличаване на средствата за болницата.
Може ли бизнесът да ползва данъчни облекчения ако дарява средства на фонд „Здраве” попита председателят на ОбС Иво Пенчев. Финансисти обясниха, че може да се ползва данъчно облекчение само ако дарението е за лечебното заведение, но не и за фонда. Иво Пенчев предложи да се направи законодателна инициатива, да се потърси съдействието на народните представители с молба да бъде променен законът.
Идея в болницата в Добрич да бъдат привлечени медицински кадри бесарабски българи сподели зам.-областният управител Живко Желязков. „Те са близки до нас, знаят български език, някои от тях се обучават в България. А и в Украйна заплатите са по-ниски”, посочи той.
Обсъден бе и въпросът да се потърси помощ от останалите общини, тъй като и техни пациенти лежат в болницата. По думите на д-р Байчев може да се организира среща с кметовете им, да им се представи справка за пациенти им, които са лекувани в Добрич и да се види каква е тяхната възможност да помогнат предвид тежкото състояние на болницата.
Нямаме поглед върху обозримото бъдеше – 6 месеца или година, буквално оцеляваме месец за месец, каза още изпълнителният директор на МБАЛ.