Обмислят поставянето на предупредителни табели на места, където диви животни изскачат на пътя
Няма констатации за повишение на случаите и инцидентите в резултат на внезапно излезли на пътя диви животни.<br /><br />
Това каза Цанко Николов – директор на Горско стопанство – Добрич, в отговор на въпрос на Добрич онлайн във връзка с няколкото катастрофи, причинени от внезапно изскочили пред автомобили животни.
Както съобщихме, в ранните часове на 14 април край село Стожер лек автомобил „БМВ” удари внезапно изскочила на пътя кошута и след това се блъсна последователно в няколко крайпътни дървета. 21-годишният шофьор от Генерал Тошево загина на място, а спътницата му – на 16 години, бе с множество травми.
На 2 май стана друга подобна катастрофа. Сутринта отново близо до Стожер на пътя изскача сърна. Тя е ударена от лизингов автомобил със софийска регистрация. При пътния инцидент няма загинали или ранени хора. Сърната обаче е убита.
През летните месеци няколко пъти водачи на автомобили алармираха във Фейсбук за излезли на пътя животни и предупреждаваха колегите си да са внимателни.
Движението на дивеча си е естествен процес на миграция, на търсене на храна, обясни Николов. По думите му, единственото, което може да се направи, за да не се стига до инциденти, е да се сложат предупредителни табели на уязвимите места, където има такава миграция на дивеч. Това вече било коментирано със сектор „Пътна полиция” при Областната дирекция на МВР.
Местата в Добричка област с най-интензивен трафик на животни, са около селата Стожер, Златия и Карапелит, каза Цанко Николов. Най-често на пътя излизали сърни, кошути, диви свине.