722 деца от община Добричка учиха допълнително български език
722 деца от община Добричка, от които 555 от маргинализирани общности, включително роми, бяха включени в допълнително обучение по български език.<br />
Това стана по проект „Детска академия за толерантност в община Добричка“, който се реализира по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020. Общата стойност на проекта бе 471 708 лева, партньори на Общината бяха 30-те детски градини на територията й и сдружение „Бизнес агенция“.
В проекта освен децата, които са на 5 и 6-годишна възраст, бяха включени и 405 родители. Те участваха в дейности за осигуряване на психологическа подкрепа са успешна социализация на малчуганите.
Допълнителното обучение по български език на децата, за които той не е майчин, се осъществи от 32 учители в детските градини. Проведени са 5 104 групови занимания, както и 2 552 индивидуални – с деца, които срещат трудност в работата в група. Проведени са 20 образователни занимални, в които са обхванати 45 малчугани, непосещаващи детска градина. След тези занимални децата са записани от родителите си, съобщи ръководителят на проекта Наташа Захариева.
По проекта са създадени работилници за родители, в тях са проведени 736 срещи от директорите на детските градини. Други 1 610 индивидуални срещи с родители са проведени от образователни експерти. Родители са включени и информационни срещи-семинари и тренинги.
Изграждане на детски клубове по интереси е друга дейност, реализирана по проекта. Проведени са 7 272 занимания в театрално, танцово и ателие по приложно изкуство, както и два фестивала под наслов „Заедно сме по-силни“ и „Нашата мечта – да учим и да живеем заедно“.
Кметът на Община Добричка Тошко Петков благодари на всички, взели дейно участие в проекта. Той посочи, че те не са жалили сили и време, работили са след раба, в събота и неделя, за да могат нещата да се случат.
Инж. Петков съобщи, че към момента Община Добричка има четири спечелени „меки“ проекта в областта на образованието и социалните дейности и услуги. „По-малко проекти имаме спечелени в областта на инфраструктурата, но смятам, че Общината заделя достатъчно средства – собствени и капиталови разходи, за да подобрим нашите общински обекти, детските градини, училищата, улиците, общинските пътища“, каза Петков.
Той съобщи и една добра новина – много е голяма вероятността два проекта на Община Добричка да бъдат финансирани по Програмата за развитие на селските райони. Те са за обновяване на защитеното училище в село Ведрина и за рехабилитация на улици в 10 села.