Целеви средства за довършване на блок „Добрич“ и ремонт на улици поиска Общината от Министерски съвет

Във връзка с предстоящото приемане на Закона за държавния бюджет за 2019 година за пореден път потърсихме съдействие за допълнително целево финансиране на важни за града ни проекти, съобщава в профила си във фейсбук кметът на Добрич Йордан Йорданов. <br /><br /><br />

Ноември 6, 2018 - 10:11
Ноември 6, 2018 - 10:14
 0
Целеви средства за довършване на блок „Добрич“ и ремонт на улици поиска Общината от Министерски съвет

За целта са изпратени писма до Министерски съвет и до министрите на финансите и регионалното развитие и благоустройството. 



Кметът посочва, че на първо място се търси съдействие за довършване строителството на жилищен блок „Добрич“. „Каквото и да е становището за този 35-годишен проблем, ние вече имаме вариант за решение“, споделя градоначалникът.

Втората молба за съдействие касае рехабилитация на улична мрежа и тротоари, за които има готови проекти. Предложение е това да са ул. „Калиакра“ - „Нова бирена фабрика“, ул. „Генерал-майор Стефан Попов“, бул.“25 септември“ - „Ветеринарна гимназия“, бул. „25 септември“ - „Битова техника“. 

„Добрич през годините никога не е получавал големи суми като целеви трансфер. Разчитаме това да се промени“, посочва Йордан Йорданов.

В писмото във връзка с исканите средства за довършване на блок „Добрич“ се припомня, че държавата, в лицето на действащия през периода 1981 - 1986 година в Добрич /Толбухин/ Народен съвет, е извършила отчуждаване на недвижими имоти по реда на Закона за териториално и селищно устройство със задължението да изгради жилищни блокове, в които да настани собствениците на отчуждени имоти. В следващите години местната власт е изпълнила частично своите задължения по изграждане на жилища и настаняване на правоимащи и 35 години по-късно е наличен недовършен жилищен блок, в който общо 30 имота са предназначени за обезщетение на собственици – 24 апартамента и 6 магазина.

От писмото става ясно, че през последните 3 години Общината неколкократно е отправяла молба за осигуряване на целеви финансов ресурс, с който да бъде изпълнен ангажиментът към гражданите на Добрич. Получавани са отговори, че такъв ресурс не е предвиден в държавния бюджет, както и съвет Общината да извърши възлагането на строителството не срещу заплащане, а срещу възможността инвеститорът да придобие собствеността на Общината в новопостроения блок. В изпълнение на този съвет висококвалифицирани експерти са извършили анализ и дават становище, че такова възлагане е юридическо възможно, но пазарната стойност на цялата бъдеща общинска собственост в блока възлиза на 2.5 милиона лева, т. е. крайно недостатъчна да покрие разходите на инвеститора.

Второто писмо до Министерски съвет и двамата министри е с искане на целеви средства за ремонт на улиците, за които по проект „Бъдеще за Добрич“ има изготвени количествено стойностни сметки. Те са за реконструкция и рехабилитация на улична мрежа и тротоари и са на обща стойност 1 218 278 лева с ДДС. 

Това са: 

Обект : ул. „Калиакра“ – „Нова бирена фабрика“ – 126 578 лева,

Обект: ул. „Генерал-майор Стефан Попов“ – 572 575 лева,

Обект: Бул. „25 септември“ – „Ветеринарен техникум“ – 190 803 лева,

Обект: Бул. „25 септември“ – „Битова техника“ - 328 321 лева.