Ден без тютюнопушене: Спри сега за по-добро здраве утре
Днес е Международен ден без тютюнопушене. Мотото, предложено от Министерството на здравеопазването е „Спри сега за по-добро здраве утре“
Целта е всеки пушач да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, както и здравето на своите близки и приятели, които присъстват в обкръжението му като пасивни пушачи.
Според данни от изготвения от Европейската комисия „Здравен профил за България“, през 2017 г. разпространението на тютюнопушенето сред българското население е най-високо в ЕС и е с почти седем процентни пункта над средното за ЕС. Не по-малко от 28% от възрастното население, включително повече от един на всеки трима (35%) мъже, пушат ежедневно. Равнищата на тютюнопушене сред младежите са сходни. Разпространението на тютюнопушенето сред 15-годишните момчета е второто най-високо в ЕС (21%, след Хърватия), а при 15-годишните момичета 30% са редовни пушачи, което е най-високото равнище в ЕС.
По повод Международния ден без тютюнопушене, Регионалната здравна инспекция в Добрич организира информационна кампания и мероприятия през този месец.
- Скринингова кампания с изнесен Консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене, за измерване на въглероден монооксид в издишан въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта на активни и пасивни пушачи в градовете Добрич, Каварна, Генерал Тошево и с. Крушари
- Интерактивни обучения „Митове и факти за тютюнопушенето. Упражняване на умения за критично мислене и повишаване на вниманието към рисковия фактор тютюнопушене” с демонстрация на апарат Smoker lyzer пред учениците от гимназиален етап на средната образователна степен
- С цел формиране на отрицателно поведение към тютюнопушенето за най-малките са осигурени образователни книжки „Ако животните можеха да говорят…“, „Оцвети и помисли“ и демонстрация с пушещ макет
- Курсове за обучение на медицински специалисти от здравните кабинети на общините Генерал Тошево, Крушари, Каварна и Шабла по прилагане на методи за отказване от употребата на тютюневи изделия с цел изграждане на капацитет и умения за консултиране и подкрепа
- Провеждане на организационно-методична среща с медицински специалисти от направление Детско и училищно здравеопазване в град Добрич с демонстрация на апарат (Smoker lyzer) и измерване на въглеродния монооксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта на желаещите пасивни и активни пушачи.
Всеки желаещ може да посети Консултативния кабинет за отказване от тютюнопушене в РЗИ – Добрич, където ще получи подкрепа в преодоляването на зависимостта.
Тютюнопушенето е една от водещите предотвратими причини за болестност и смъртност сред населението. Данните в България показват, че 13.5% от всички болести и 12.4% от смъртните случаи възникват вследствие употребата на тютюневи изделия. Изчислено е, че в Европейски мащаб всяка година приблизително 650 000 активни и пасивни пушачи умират преждевременно.