Фотоизложба „Осъдени на Свободата” е подредена във фоайето на Областната администрация
Експозицията е посветена на Освобождението на Добрич и България
Регионалният исторически музей в Добрич гостува на Областната администрация с фотоизложбата „Осъдени на Свободата”. Поводът е 143-годишнината от Освобождението на Хаджиоглу Пазарджик /27 януари 1878/ и националният празник 3 март. Петте фото-пана представят процесите, случващи се в Българските земи в края на 18-ти и началото на 19-ти век, довели до Освобождението на България от петвековното османско робство.
Краткото представяне на събитията започва от Българското Възраждане – дело на книжовници и просветители, които събуждат националното самосъзнание на българина – предпоставка за осъзнаване на необходимостта от църковна и политическа независимост. Второто пано показва национално-освободителните борби на българския народ – от хайдушкото движение, през Вътрешната революционна организация на Левски до Априлското въстание. Маркирани са основните събития от опитите на българския народ за отхвърляне на османската власт. Непосредствена последица от националноосвободителното движение на българите е и Руско-турската война от 1877-78. Във фотоизложбата могат да се видят указа на император Александър ІІ за обявяване на войната, литография показваща как е изглеждал Хаджиоглу Пазарджик през втората половина на 19-ти век. Проследен е и хода на бойните действия от форсирането на Дунав при Свищов, Шипченската епопея, боевете за Плевен до подписването на Санстефанския мирен договор. Сред акцентите във фотоизложбата е и участието на Българското опълчение. Представени са фотографии на опълченци от Добруджа.
Посланието на фотоизложбата на Регионалния исторически музей е, че българският народ не е получил Свободата даром. Макар и дошла с руска помощ, тя е изстрадана от българина в продължение на десетилетни неравни борби с поробителя и с цената на хиляди свидни жертви. В този решаващ исторически момент народът ни намира своите най-подходящи водачи – врекли се и осъдени на Свободата.