Министър Ангелов: Надбягваме се с вируса, изненадани сме от поредната неспазена уговорка с „АстраЗенека“
Имаме тенденция на увеличаване на случаите на новозаболелите с Covid-19, която се отчита за последните 3 дни.
Паралелно с това имаме ясна и отчетлива тенденция за увеличаване броя на ваксинираните лица, като за последното денонощие те са над 20 000. Това заяви на редовен брифинг за разпространението на коронавируса здравният министър Костадин Ангелов.
„Образно казано ние се надбягваме с вируса и ще видим кой ще финишира пръв. На фона на тази ситуация изключително неприятно сме изненадани от поредната неспазена уговорка и договора от фирмата, която трябваше да достави оксфордската ваксина („АстраЗенека“ – б.р.)“, коментира още проф. Ангелов.
„Искам да ви съобщя няколко факти за доставката от тази фирма – 117 000 дози пристигнаха на 22 февруари т.г. – с 333 000 дози по-малко от поетия ангажимент за доставка от фирмата през февруари. На 15 февруари бяхме информирани, че до края на февруари България предстои да получи две достави от 87 000 и 54 000 дози. Всъщност разбираме, че в страната ни няма да постъпи нито една от тези доставки. Описаните по-горе факти доказват, че „АстраЗенека“ няма да изпълни ангажимента си за доставка на 142 437 дози до края на февруари. Вчера с изненада научихме, че на 1 март България евентуално ще получи 52 800 дози, а не очакваните 142 437 ваксини. В рамките на 3 дни водим изключително сериозни разговори на различни нива с въпросната фирма-доставчик“, заяви министърът и допълни, че се намира в световна криза, в която да се вземат оперативни решения.
„Уважаеми представители на „АстраЗенека“, нито имаме нужда от вашата учтивост и нито от вашата вежливост, имаме нужда от ваксини“, обърна се Ангелов към фирмата.
На свой ред главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев съобщи, че със заболяемост от 156 на 100 000 България е на 22-ро място в класацията на ЕС и Европейското икономическо пространство и съответно остава на 5-о място на Балканите.
„Смъртността е 8,27 на 100 000 – запазваме 14-о място в ЕС“, каза доц. Кунчев и допълни, че в страната продължава тенденцията за преливане областите от жълта през оранжева в червена зона. В червената зона са вече 19 области, 7 – в оранжева и само две – Видин и Търговище, са с най-ниска заболяемост в жълтата зона.
Най-висока остава тя в Кюстендил – 446 на 100 000, а най-ниска е в Търговище – 25 на 100 000.