Обявиха частично бедствено положение в с. Стожер заради безводието
Заради безводието в с. Стожер, което продължава вече месеци, днес кметът на Община Добричка Соня Георгиева свика спешно заседание на Щаба за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия.
В дневния ред на заседанието бяха включени две точки. Първата беше във връзка с критичното положение с водоснабдяването на с. Стожер, а втората – Противопожарна безопасност във връзка с предупреждението на министъра на вътрешните работи и вземане на допълнителни мерки за намаляване на риска от пожари.
Кметът на общината Соня Георгиева запозна присъстващите с възникването на проблема и какви решения са търсени назад през годините.
„Проблемът с водоснабдяването на населеното място стои много преди 2017 година, като през същата година по настояване на ВиК е възложено да се направи проектиране на магистралния водопровод Батово – Добрич през с. Соколник, тогава Общината е заделила е заделила средства и е извършено проектиране. То е възлизало на стойност над 1 млн. лева. На по-късен етап, в началото на 2019 тогавашният кмет на община Добричка Тошко Петков е представил проекта пред Асоциацията по ВиК за включване в бизнес плана на дружеството. Тогавашният областен управител се е въздържал от гласуване,а управителят на ВиК Тодор Гикински е изразил становище, че няма такива средства за изпълнението на този проект. Така той не намира място в плана и не е изпълнен. От там нататък проблемът в с. Стожер постепенно се задълбочава” – каза тя.
Георгиева допълни, че в началото на мандата първата среща е била с представители на ВиК и по думите й от ноември 2019 до днес са проведени десетки разговори с ВиК оператора по този въпрос.
„Тогава от ВиК казаха, че трябва да се потърси алтернативно водоподаване в с. Стожер, тъй като сондажът, който захранва населеното място, е изключително компрометиран и ще дойде момент, в който ще се усети недостиг на вода. Предложиха общината да подпомогне дружеството за закупуване на материали, сумата беше около 20 000 лева и да бъде изграден този алтернативен водопровод. В края на 2020 година, когато подготвяхме бюджета за 2021 година, след поредния разговор, записахме 45 000 лева за закупуване на тръби за изграждането на този водопровод. След приемането на бюджета предложихме споразумение на ВиК, с което да се обезпечат всички дейности. Отказаха разписване на споразумението и през май месец в Общинската администрация представиха, че има проблем с рехабилитацията на пътя Варна – Добрич и част от съоръженията, поставени по пътя трябва да се ремонтират. Извикахме изпълнителя и бяха ремонтирани спирателни кранове. Гарантираха, че след отстраняването на тези нередности по трасето ще се подобри водоснабдяването, но проблемите продължават и водоподаването вече липсва” – каза още Соня Георгиева.
На срещата присъстваха и представители на Пожарната и Регионалната здравна инспекция.
„Село Стожер е най-развито от промишлено отношение населено място, освен това там има училище, там се намира и най-голямата детска градина, две бензиностанции, земеделски производители и други. Доста натоварено населено място е по отношение на необходимостта от противопожарно водоснабдяване. На настоящия момент липсата му е изключителна опасна” – заяви началникът на група „Държавен противопожарен контрол” - Петър Петров
„Тази година получихме много сигнали за нередовно подаване, за спиране на водата, след това във връзка с неблагоприятните метеорологични условия също, изключително много нестандартни проби. Уведомихме населението, че водата не е годна за питейно-битови цели. Това предписание е до 27 август, към момента от ВиК няма осигурени водоноски за населението. Аргументът е, че те не разполагат с водоноски и нямат цистерни за вода” – сподели Янка Балканска от РЗИ.
Частичното бедствено положение в с. Стожер влезе в сила в 14 часа днес и ще продължи 7 дни.