507 безработни в област Добрич са постъпили на работа през месец август 2021
Близо 82% от започналите работа са устроени на първичния трудов пазар<br />
През август 2021 г. продължиха действията за устройване на работа на лицата от уязвимите групи на пазара на труда. Започналите работа младежи до 29 г. са 64. В заетост са включени 196 лица на възраст над 50 г. През август 2021 г. на работа са устроени и 24 продължително безработни лица (с регистрация в бюрата по труда над 1 година).
През август 2021 г. в бюрата по труда от областта са заявени 553 работни места. На първичния пазар на труда са обявени 442 работни места. Най-много от заявените през месеца свободни работни места са от сферата на преработваща промишленост (94). Следват образование (85), хотелиерство и ресторантьорство (79), търговия (57), селско, горско и рибно стопанство (45). По програми и мерки за заетост и схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” са заявени 105 работни места.
Броят на регистрираните безработни в бюрата по труда от област Добрич през месец август 2021 г. е 2 783, с 227 по-малко от предходния месец. Равнището на безработица в Добричка област се установява на 3,5%1. В сравнение с август 2020 г. броят на регистрираните безработни намалява с 1683 лица, а равнището на безработица е с 2,1 процентни пункта по-ниско.
В град Добрич броят на регистрираните безработни през август 2021 г. е 876, при 977 през предходния месец. Равнището на безработица в града е 2,0%, което е с 0,2 процентни пункта по-ниско спрямо нивото от предходния месец - 2,2%. В сравнение с август 2020 г. се отчита намаление с 1,8 процентни пункта на равнището на безработица и намаление с 812 лица на регистрираните безработни.
Агенцията по заетостта отново стартира проучване сред работодателите в България за техните потребности от работна сила. Втората за годината анкета ще се проведе в периода 1 септември – 15 октомври 2021 г. включително и ще продължи проследяването на тенденциите за това от какви професии и умения на работната сила се нуждае бизнесът в краткосрочен и средносрочен план. В отговор на създалата се ситуация, свързана с COVID-19, работодателите ще могат да споделят и очакванията си за влиянието, което COVID-кризата може да окаже върху евентуалното освобождаване или наемане на нов персонал.
Анкетирането и този път ще обхване първоначално работодатели от формирана национално представителна извадка, представяща всички сектори на икономиката, различни по статут и големина предприятия с териториално разпределение във всички области в страната. На разположение на работодателите е актуализиран анкетен формуляр, в който те могат да посочат от какви специалисти със средно и висше образование ще имат нужда през следващите 12 месеца и след по-дълъг период – от 3 до 5 години. Те отново ще могат да очертаят и най-необходимите компетентности и умения, които трябва да притежава търсеният от тях персонал.