7 класически рецепти за празничната трапеза на Бъдни вечер
Трапезата в този ден е тържествена, но и постна тъй като е последният ден от Рождественския пост.
Най-важното правило е на Бъдни вечер на масата да има храни, които набъбват. Броят на ястията на трапезата трябва да бъде нечетен. Най-добре е 7 или 9, които са сакрални.
Подходящи са всякакви варива – боб, жито, леща, ориз, булгур, а така също и пуканки. Други храни със символно значение са сушените плодове – ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядките – основно орехите. Не забравяйте също така чесъна, които предпазва от зло и болести и меда, които е пожелание за сладък живот.
Тези продукти можете да комбинирате в различни ястия. Например традиционните пълнени пиперки (най-добре сушени), можете да приготвите както с ориз, така и със зрял боб. Сармите също могат да бъдат както лозови, така и зелеви. Последните освен с ориз, можете да напълните също така с булгур и сушени сливи.
Баниците могат да бъдат не само солени, например зелник, но и сладки – тиквеник, но задължително трябва да са приготвени без млечни продукти и яйца, както и всички останали ястия на Бъдни вечер. На празничната трапеза не се пие вода, а се приготвя ошав от сушени плодове, в купички се слага варено жито и счукан чесън с орехи.
ПИТКА С ПАРА
Продукти:
1 кг брашно
300 г вода
10 г сол
1 пакет бакпулвер
монета
Приготвяне:
В пресятото два пъти и смесено с бакпулвера брашно се прави кладенче, в което се слага солта и се сипва постепенно хладката вода, докато се получи тесто. То се омесва добре, оформя се на питка, в която се слага добре измитата монета и се пече в силна фурна.
ОШАВ
Продукти:
500 г сушени плодове (сливи, ябълки, кайсии, череши, круши)
100 г мед или 100 г захар
Приготвяне:
Сушените плодове се измиват добре и се накисват в студена вода за около 12 часа, след което плодовете се изваждат, а водата, в която са киснали, се прецежда през гъсто сито и с нея отново се заливат плодовете и се варят до омекването им, като тогава към ошава се прибавят медът или захарта.
Компотът (ошавът) се оставя в тенджерата, докато изстине, след което се слага в дълбок стъклен или порцеланов съд.
ВАРЕНО ЖИТО
Продукти:
250 г жито (грухана пшеница)
вода
5-6 суп лъж мед или около 100 г пудра захар
100 г орехови ядки
стафиди около 50 грама, кората на 1 лимон, канела
Приготвяне:
Житото се измива и залива с вода. Оставя се да престои една нощ или се вари на слаб огън около два часа (докато се свари). След сваряването се оцежда от водата, поставя се в дълбока купа и се добавят мед или пудра захар, смлените на ситно орехи, лимоновата кора настъргана на ситно, по желание канелата или стафидите.
ЧЕРВЕНИ ЧУШКИ ПЪЛНЕНИ С БОБ И ОРИЗ
Продукти:
15 сушени червени чушки,
300 г боб,
200 г ориз,
3 глави лук,
3/4 ч.ч. (150 мл) олио,
1 с.л. доматено пюре,
1 ч.л. червен пипер,
чубрица,
джоджен,
сол,
сок и листа от кисело зеле
Приготвяне:
Бобът се залива с вряща вода и се захлупва. След 15 минути се прецежда и се запича във фурна. Счуква се на ситно. В половин чаша олио се запържва нарязаният на ситно лук. Прибавя се добре измитият ориз, задушава се леко. Прибавя се счуканият боб, посолява се и ври с 1 чаша топла вода. Когато водата изври, сместа се сваля от огъня, прибавят се подправките – размитото с малко студена вода доматено пюре, чубрица и джоджен. Разбърква се и се пълнят чушките, предварително изчистени (и накиснати, ако са сухи). Редят се в тенджера, чието дъно е покрито със зелеви листа. Върху всеки ред чушки също се редят листа. Ястието се залива със сок от зеле и вода, притиска се с чиния и се вари отначало на умерен, а после на тих огън. Когато е готово се залива със запръжка от останалото олио и червения пипер.
ПОСТНИ ЗЕЛЕВИ САРМИ
Продукти:
1 кисела зелка,
2 глави лук,
1/2 чаена чаша олио,
1 чаена чаша ориз,
сол,
черен пипер,
чубрица.
Приготвяне:
Разрязват се листата на зелката, като се отстранява твърдата им част. Запържва се ситно нарязаният лук с олиото, прибавя се добре измитият ориз и малко вода и леко се задушава. Слага се сол, черен пипер и чубрица на вкус и се сваля от огъня. Със сместа се пълнят зелевите листа, увиват се добре, нареждат се плътно една до друга в тенджера, чието дъно е постлано с остатъци от листата или с фолио. Сармите се заливат със сок от киселото зеле (ако е много кисел, се разрежда с вода), притискат се с чиния и се варят 1 час на тих огън.
ТИКВЕНИК
Продукти:
200 г брашно
500 г тиква
100 г орехи
100 г вода
100 г олио
150 г захар
лъжица канела
Приготвяне:
Направете тесто от брашното и водата и разточете 5 кори. Сварете и обелете тиквата от кората. Поръсете със захар, счукани орехи и канела и след като изстине го наредете по корите без най-горната. Изпечете го в умерена фурна и го поръсете с пудра захар.
БАКЛАВА
Продукти:
500 г тънки точени кори
400-500 г смлени орехи
250 г захар
1 пакетче ванилия
1 пакетче канела
олио за напръскване на корите и за намазняване на тавата
За сиропа: 400 г захар 120 мл вода 1 пакетче ванилия 1 лимон
Приготвяне:
Намазнете форма за сладкиши и поставете в нея 2-3 точени кори, напръскайте ги с олио. Смесете орехите, канелата и ванилия. Разстелете малко от сместа върху корите, след това сложете още 2-3 кори, напръскани с олио, а после поръсете с орехи. Продължете, докато свършат корите и орехите и завършете с кора. Преди печенето нарежете баклавата в тавата на квадратчета.
Печете в предварително силно загрята (до 200°) фурна до силно зарозовяло.
Междувременно пригответе сироп, като залеете захарта с вода. Добавете ванилия и нарязан на кръгчета лимон. Оставете да ври на слаб огън за около 20 минути, докато сиропът почти се сгъсти.
Залейте опечената баклава с горещия сироп, сложете я отново в топлата фурна и я оставете за още 15-20 минути, за да поеме сиропа. Когато е готова, я преместете в чиния и я оставете да престои 1-2 дена, докато напълно изсъхне.