Катя Зографова ще представи нова книга и изложба в Добрич на 29 юни

Ще има и фотодокументална изложба на Националния литературен музей на тема &quot;Българската литература – срещи и диалози със света&quot;. Автори на изложбата са Катя Зографова и Анна Свиткова; художник – Ивелина Велинова<br />

Юни 28, 2022 - 07:03
Юни 28, 2022 - 07:04
 0
Катя Зографова ще представи нова книга и изложба в Добрич на 29 юни

Събитието ще се състои в дом-паметник "Йордан Йовков" от 18 часа. 



Думи на проф. Пламен Павлов, по повод новата книга:

„…Книгата на литературната историчка Катя Зографова е своеобразна  енциклопедия на женските присъствия във всички сфери на националния ни живот, при това разгърната в широк времеви пояс на седем столетия – от времето на падането на българското царство под османско владичество и светлата саможертва на цар-Шишмановата сестра Кера Тамара – до наши съвременнички от ХХ век…

Авторката подбира внимателно и с професионален нюх на документалист имената на влиятелните жени, играли значима роля в историята на България, без да се отклонява в проблематични, търсещи евтина популярност посоки…

Наричат Катя Зографова „адвокат на онеправданите от историята“, и тази оценка е справедлива. Чрез своите интерпретации на пъстрата галерия женски портрети авторката не само очертава техните ярки индивидуалности, но и ги „реабилитира“ посредством добре подбрани биографични факти, противопоставяйки се на широкоразпространени, било то идеализиращи или негативни клишета.

Така е със Султана Рачо Петрова, иронизирана и отричана заради идейната си и лична привързаност към монархията и монарха, която тук е разкрита като българка с приноси на дипломатка и мемоаристка, достойна майка на Влада Карастоянова (политически коментатор на Би Би Си срещу монархията в България и съюза ù с хитлеристка Германия)… Така е и с поетесите – „съпернички” Багряна и Дора Габе, представени в общата им кауза за освобождение на Южна Добруджа, с новия прочит на биографиите на емблематичните (Райна Княгиня), но и на неизвестните (Цвета Зографска, новоселските и баташки мъченици и ред други), та до „неудобните” Кокон Таша и Гранда Мола от времето на националноосвободителните борби през 19. век…

Образите на повечето от 50-те забележителни жени на България в книгата са подчертано многопластови. Елисавета Консулова-Вазова например е не само в амплоато си на художничка, колкото е обществен и творчески „феномен” с проявления в различни области на живота, включително и в ролята на модерен творчески дух, превзел отвътре патриархалната крепост на Вазовия род… Това важи за почти всички женски фигури и е едно от основанията за подбора им.

Не на последно място книгата буди интерес с умелото боравене с езика. Може би защото е насочена към широка читателска аудитория, тя съчетава историческото знание с лекотата и артистизма на изказа. Така строгата документалистика се облагородява от емоционално обагрения наратив.

Духовно извисените героини на Катя Зографова градят един вдъхновен, въздействащ и потребен словесен параклис на Българката в пространствата на родната история и култура."

 

Редакторски екип Редакторски екип на Добрич Онлайн За връзка: info@dobrichonline.com