Отпадъците - средство за създаване на работни места и намаляване на разходите
В проучване на Европейската комисия, публикувано днес, се посочва, че пълното прилагане на законодателството на ЕС в областта на отпадъците би довело до спестяването на 72 млрд. EUR годишно, увеличаването на годишния оборот на сектора на управление и рециклиране на отпадъците с 42 млрд. EUR и създаването на над 400 000 работни места за периода до 2020 г. <br /><br />
Незаконните дейности по отпадъците в държавите-членки осуетяват възможностите за икономически растеж. Положението ще се подобри значително, ако се засилят проверките на национално равнище и се разширят знанията за управлението на отпадъците.
Годишно икономиката на ЕС изразходва 16 тона материали на глава от населението, като 6 от тях се превръщат в отпадъци, от които половината отиват на сметищата. В много държави-членки сметищата са основният предпочитан вариант за управление на отпадъците. Положението не се е променило въпреки съществуващото европейско законодателство в областта на отпадъците и е в разрез с принципа за устойчиво развитие.
В пътната карта за ефективно използване на ресурсите в Европа (Roadmap for Resource Efficiency), създадена от Комисията, се определят основните етапи, гарантиращи управлението на отпадъците като ресурси за периода до 2020 г., включително чрез преразглеждане на целите за предотвратяване, повторна употреба, рециклиране, оползотворяване и избягване на депонирането на сметища, както и чрез развитие на пазарите за рециклирани и вторични материали.
Резултатите от проучването ще бъдат обсъдени и анализирани от Комисията. Те ще служат като основа за развитие на балансирана комбинация от законодателни и икономически инструменти, както бе предложено в пътната карта за ефективно използване на ресурсите в Европа и тематичната стратегия за предотвратяване на отпадъци. Тези стратегии насърчават икономическите и законодателните стимули, като например данъчно облагане или забрана за депониране на сметища, разширяване на схеми на принципа „отговорност на производителя“ и въвеждане на схеми на принципа „плащаш повече, ако изхвърляш повече“.