ОТБЕЛЯЗВАМЕ СВЕТОВНИЯ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА
Световният ден на метеорологията се отбелязва всяка година на 23 март<br /><br /><br />

Световният метеорологичен ден през 2023 г. се провежда по време на 150-та годишнина на Световната метеорологична организация . Той подчертава минали постижения, настоящ напредък и бъдещ потенциал – от телеграфите и прогнозите за корабоплаването в края на 19-ти век до суперкомпютрите и космическите технологии днес.
През цялото това време националните метеорологични и хидрологични служби са работили денонощно, за да събират и стандартизират данни, които са в основата на прогнозите за времето, които днес приемаме за даденост. Историята на обмена на данни в СМО е забележителна с научния си облик, технологичното си развитие и най-вече като една уникална система за сътрудничество в услуга на обществото, като НИМХ е един от 15-те регионални световни центрове за събиране на метеорологични данни.
Годишнината служи и като напомняне за променящия се климат. Международната метеорологична организация – предшественикът на Световната метеорологична организация – е създадена през 1873 г. в епоха, когато замърсяването от промишлени и човешки дейности е в началото си.
В резултат на парниковия ефект, средната глобална температура днес е с повече от 1° по Целзий по-висока в сравнение с преди 150 години. Нашето време е по-екстремно, океанът ни е по-топъл и по-киселинен, морските нива са се повишили, а ледовете се топят. При това скоростта на промяната се ускорява. Нужни са незабавни действия за намаляване емисиите на парникови газове и за гарантиране живота и перспективите на бъдещите поколения.
Добрата новина е, че бързият научен и технологичен напредък значително подобрява точността на прогнозите за времето и животоспасяващите ранни предупреждения. Големите данни се обменят по-свободно сред по-широка общност и се използват нови инструменти, включително машинно обучение и изкуствен интелект.
Има значителен напредък в наблюдението, симулирането и проектирането на глобалния климат в подкрепа на вземането на решения.
Източник: НИМХ – филиал Варна