България с национален щанд на Международния панаир на книгата в Лайпциг
Двама български автори Георги Господинов и Йоанна Елми ще се представят в литературната програма на панаира „Лайпциг чете“
След близо четвърт век отсъствие България се завръща на Международния панаир на книгата в Лайпциг, Федерална република Германия, който ще се състои тази година в периода 27 – 30 април. Последното участие на България е било през 1999 г., когато страната ни е била фокус на Панаира.
Министър Тодоров ще открие Националния ни щанд в рамките на пространството на „Традуки“ на следващия ден, 27 април, от 11:30 ч. В рамките на форума той ще има срещи с г-жа Ана Бергман - изпълнителен директор на Федерацията на европейските издатели; с г-жа Катрин Буде – председател на комисията по въпросите на културата и медиите (в Берлин); с проф. Андреас Шулц – ген. директор на Гевандхаус – Лайпциг, както и с г-н Оливер Циле – директор на Лайпцигския панаир на книгата.
България е страна партньор на проекта „Традуки“ – програмата за подкрепа на преводи в Югоизточна Европа и немскоезичните страни. В качеството си на равноправен член на програмата от 2019 г. България е поканена да участва тази година в колективния щанд на „Традуки“ в рамките на Лайпцигския панаир на книгата.
На 29 април Георги Господинов и Йоанна Елми ще се представят заедно. Концепцията за съвместното им участие е озаглавена “Тhe Present Past/Настоящото минало” и в рамките му те ще се фокусират върху теми като „Политики“, „Памет“ и „Травма“. Събитието ще представлява разговор между вече добре познатия на германската публика български писател Георги Господинов и дебютния автор Йоанна Елми. Модератор ще бъде Йорг Плат, като ще има осигурен превод на немски език.
Гостуването на Георги Господинов на Международния панаир на книгата в Лайпциг е само дни след като стана ясно, че романът му „Времеубежище“ влезе в краткия списък с номинирани за престижната награда „Букър”. За първи път в краткия списък попадат книги, чийто оригинал е на езици, които никога се са стигали до тази фаза. Победителят се очаква да бъде обявен на 23 май в Скай Гардън в Лондон. Отличията са едно от най-важните събития в литературния и издателския свят и се връчват от 1969 година.
Йоанна Елми (1995) пише публицистика и проза. Част е от екипа на независимата медия „Тоест“, работи и с Асоциацията на европейските журналисти – България, нейни текстове са публикувани и в други медии. Завършва „Англицистика“ и „Международни отношения“ в Париж, продължава с магистратура в сферата на социалните науки в Амстердамския университет. През 2018/2019 печели националната стипендия „С усилия към звездите“ към фондация „Културни перспективи“, в рамките на която поставя пиесата „Нарцис и Ехо“. Родена е в София, а днес живее между България и САЩ.