Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море

Честотата на пробовземане е достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води, информират от МОСВ

Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море

Министерството на околната среда и водите  осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.




От днес Басейнова  дирекция и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда започнаха  пробонабиране  от три брегови пункта – Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Морската вода ще изследва за наличието на радиоактивни елементи, нефтени продукти, тежки метали и пестициди. Проби от крайбрежието ще се вземат всяка седмица, докато от трите точки навътре в морето-веднъж месечно, информира Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черономрски регион“.

Към днешна дата сателитните наблюдения и моделирането на водните течения до този момент не дават повод за притеснение. По обобщени данни от последните анализи, в които е включена актуалната прогноза за времето от 6-ти до 24-ти юни от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, и от сателитни наблюдения, не се установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване.

Изпратените нови данни от Института за космически изследвания и технологии към БАН до БДЧР на района на Черно море около Одеса също не засичат замърсявания в акваторията на Черно море на Република България.

Следи се състоянието не само на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето. Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.

МОСВ всекидневно обменя информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.

Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а така също и на Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.