1 – 7 август – Световна седмица на кърменето

Световната седмица на кърменето се провежда всяка година през първата седмица на август с подкрепата на Световната здравна организация (СЗО), УНИЦЕФ и министерствата на здравеопазването в различни страни и партньори от гражданското общество

Август 2, 2023 - 05:17
Август 2, 2023 - 05:17
 0
1 – 7 август – Световна седмица на кърменето

Тазгодишното мото е: „Да направим така, че кърменето да работи“. Темата е насочена върху кърменето и трудовата заетост на майката и предоставя възможност за застъпничество за основните права на майчинството, които работят в полза на кърменето – отпуск по майчинство и възстановяване на същото работно място след това. 



По данни на СЗО:

•Повече от половин милиард работещи жени не се ползват от основна защита на майчинството в националните закони;

•Само 20% от държавите изискват от работодателите да осигурят на служителките платени почивки и условия за кърмене или изцеждане на мляко;

•По-малко от половината бебета под 6-месечна възраст са изключително кърмени.

•Съчетаването кърменето и работата, кара обществата да работят! Кърменето осигурява жизненоважни ползи за здравето и храненето на децата и има положително въздействие през целия живот, то изгражда по-здраво население – и работна сила – за бъдещето.

•Жените не трябва да избират между кърменето на децата си и работата си. Подкрепата за кърмене е възможна независимо от работното място, сектора или вида на договора.

•Ефективната защита на майчинството подобрява здравето на децата и жените и насърчава кърменето. И въпреки това в момента повече от половин милиард работещи жени нямат достъп до жизненоважни грижи за майчинството; много повече се оказват без подкрепа, когато се върнат на работа.

•Всички жени навсякъде – независимо от работата им – трябва да имат

oНай-малко 18 седмици, за предпочитане повече от 6 месеца, платен отпуск по майчинство;

oПлатен отпуск за кърмене или изцеждане на мляко при връщане на работа;

oГъвкави опции за връщане на работа.

Защо кърменето е важно за здравето?

Кърменето носи значителни ползи в много и различни аспекти – здравен, личностен, социален, икономически и екологичен – като по отношение на здравето ползите му са особено категорични. Макар съвременното развитие на науката да предоставя и други възможности за храненето на бебето, кърменето продължава да бъде не просто по-добрият здравен избор, а биологичната норма за хранене на малкия човек. Уникално съчетаните за всяко бебе хранителни, растежни и имунологични фактори в кърмата на неговата майка остават незаменим фактор за оптималното му развитие. 

Естественото хранене, особено когато е достатъчно продължително, е предпоставка за здравето и благополучието както в детска, така и в зряла възраст. В ранните месеци и години липсата или недостатъчната продължителност на кърмене подлага децата на повишен риск от развитие на стомашно-чревни, респираторни и ушни инфекции. Освен преки, според различни научни данни, има и дългосрочни ефекти – кърменето има значима връзка с превенцията на редица социалнозначими заболявания в детството и в по-късна възраст: астма, алергии, затлъстяване и диабет тип 2, левкемия, сърдечносъдови заболявания.

За майката също има немалко здравни ползи от кърменето и намаляване на рисковете за развитието на определени заболявания, като продължителността му също увеличава превантивния ефект. Кърменето е превенция за рак на гърдата и на яйчниците, диабет тип 2, остеопороза, сърдечносъдови заболявания. Всяка година се предотвратяват 20 000 смъртни случая на жени от рак на гърдата, благодарение на кърменето.

Редакторски екип Редакторски екип на Добрич Онлайн За връзка: info@dobrichonline.com