Рибари от Крайморска Добруджа в протестна готовност заради ветрогенератори в Черно море

В края на 2023 г. група депутати внесоха законопроект за изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море в района на Шабла и Каварна. Тази идея се посреща с недоверие от рибарската общност.

Януари 8, 2024 - 15:46
 0
Рибари от Крайморска Добруджа в протестна готовност заради ветрогенератори в Черно море

Във внесения законопроект е записано, че разполагането на вятърните електроцентрали в региона на Северното Черноморие ще донесе на Област Добрич „огромни ползи, като създаде нови работни места, инвестиции в инфраструктурата на сушата, както и изграждане на нови подстанции и електропроводи“. Според Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, един от вносителите на законопроекта, потенциалът от офшорен вятър в българската част на Черно море е над 116 GW, за сравнение двата реактора на АЕЦ „Козлодуй“ са общо малко над 2 GW. Според законопроекта тези ветрогенератори ще бъдат разполагани между 20 и 50 км навътре в морето. 
Местната рибарска общност се обяви категорично против този законопроект, ако неговите параметри не бъдат променени, като едно от условията им е тези съоръжения да бъдат изградени на минимум 70 км навътре в морето. Това свое изискване те обясняват с характеристиките на Черно море в нашия регион и факта, че точно на предвиденото място за перки преминават мигриращите риби. Според Виктор Лучиянов от Балчик, ако този законопроект бъде одобрен от депутатите, това ще е поредното предателство спрямо хората на Крайморска Добруджа. По думите му подобни съоръжения в морето ще имат същия ефект като тези на сушата, където са изчезнали редица добре познати за региона ни птици. „Всички мигриращи риби като сафрид, цаца, скумрия, хамсия, лефер, паламуд ще останат в историята на Крайморска Добруджа. Ясно е, че вибрациите на тези ветрогенератори ще променят движението на мигриращите риби и те ще изчезнат“, категоричен е Лучиянов. Той подчертава, че рибарите не са принципно против вятърните електроцентрали, но те трябва да са много по-навътре в морето, където и дълбочината е по-голяма. Разбира се, това би означавало и много по-голяма инвестиция. На предвидената дълбочина, според Лучиянов, тези ветрогенератори ще попречат и на спортния и промишления риболов, яхтинга, в същото време няма да бъдат и приятна гледка за туристите. 
Виктор Лучиянов е категоричен, че рибарската общност е готова за масови протести, в случай че законопроектът бъде одобрен и посочи, че без съмнение ще излязат всички, дори и обикновените хора. 
Вносителите на законопроекта очакват той да бъде окончателно приет този месец и подчертават, че инвеститорският интерес е „огромен“. 
 


Редакторски екип 2 Редакторски екип на Добрич Онлайн За връзка: info@dobrichonline.com