8-ми март – история и традиции на женския празник
Денят е символ на женския стремеж към равноправие с мъжете
Международният ден на жената – 8-ми март, се отбелязва в много страни по света. Неговата история датира от далечната 1857 година, когато на 8 март в Ню Йорк работнички в текстилни фабрики излизат на първия по рода си протест срещу ниското заплащане, лошите условия на труд и половата дискриминация.
Първите демонстрации, целящи да защитят правата на жените, се случват в края на февруари 1908 г. в САЩ, под ръководството на движението на суфражетките (жени, които се борят за своето избирателно право, по-късно прераснало в движение на феминистките). 15 000 работнички излизат по улиците на Ню Йорк. Стачките на шивачките в Америка продължават повече от година и на 28 февруари 1909 г. за първи път там е отбелязан Национален ден на жената, обявен от действащата Социалистическа партия в страната.
На следващата година (1910) в Копенхаген се провежда Международна конференция на жените-социалистки, в която участват 100 жени от 17 държави. Тази среща се смята за основоположник на същинското феминистко движение, което впоследствие се разпростира на територията на още много държави, освен Великобритания и САЩ. Участничките в Конференцията гласуват и единодушно приемат предложението на германската социалистка и активистка Клара Цеткин да бъде определен ежегоден „специален ден на жената“.
През 1911 г. (на 19 март) в Германия, Дания, Швейцария и Австрия официално е отбелязан Денят на жената, а в шествията се включват над 1 млн. души - мъже и жени. В други страни Женският ден също бил честван в края на февруари или началото на март. На някои места празникът започнал да се отбелязва на 12 март, на други на 2-ри март и т.н. Но от 1914 г. насам всички започват да честват Деня на жената на 8 март.
В Русия Денят на жената се отбелязва официално от 1913 г. В Китай 8 март започва да се чества през 1922 г. В Испания – през 1936-а. До 1967 г. осми март е предимно комунистически празник, но след това е поверен най-вече в ръцете на феминистките организации от втората вълна.
През 1975 г. ООН за първи път отбелязва официално 8 март като Международен ден на жената и обявява цялата година за „Година на жените“. През 77-а всички членки на организацията са приканени да празнуват Деня на жената на същата дата. Оттогава насам в стотици страни по света се организират най-различни събития и фестивали, посветени на жените. На този ден се потвърждават и празнуват техните постижения в политическата, икономическата, социалната и културната сфера и най-вече техните права.
В България 8 март се отбелязва освен като Ден на жената и като Ден на майката.
В над 25 страни по света Международният ден на жената е обявен за официален празник и е неработен ден.