Близо 40 малки самолета кацнаха на Летище Балчик, за да отбележат приемането на България и Румъния в Шенгенското въздушно пространство
Първото по рода си подобно събитие в България е съвместна организация на български и румънски пилоти и е под надслов „Schengen check“
Близо 40 малки самолета днес кацнаха на Летище Балчик, за да покажат безпроблемното придвижване по въздух, след като България и съседна Румъния бяха приети в Шенген по въздух и вода. Пилотите излетяха от летище Тузла в северната ни съседка.
„Вече не е необходимо малките самолети под 5 700 кг да минават през международно летище за митническа и гранична проверка и могат директно да кацат на летище Балчик“, посочи изпълнителният директор на Летище София Иван Димитриев. Той допълни, че капацитетът на летището в Балчик на практика е неограничен и при спазване на правилата и на полетния план площта на летището е достатъчно голяма, за да кацнат много самолети и след това да бъдат паркирани. Надеждата на Иван Димитриев е все повече да се популяризира Летище Балчик, за да могат все повече пилоти да кацат тук и да се наслаждават на всички атракции, природни, културни и исторически забележителности наоколо. Отварянето на въздушното шенгенско пространство е възможност и за привличане на по-заможните туристи и към нашата страна.
„За нас, хората от този вид авиация, това е един исторически момент, защото на практика се реализира една мечта за нас – да летим в европейското небе свободно и без граници“, посочи Янко Стоименов, дългогодишен пилот и член на Управителния съвет на Асоциацията на пилотите и собствениците на самолети за общо предназначение. Той изрази удовлетвореността си, че днес се е събрала авиационната общност на два близки народа. Янко Стоименов сподели още, че досега пътуването с малък самолет е било изключително трудно, тъй като във всяка държава е трябвало да се каца на определено летище за проверки, като това има своята цена и отнема време. „Днес имаме тази свобода да летим свободно от едно летище до друго. Двете страни имаме добра летищна инфраструктура и това ще даде възможност да я подобрим още повече“, посочи Янко Стоименов.
Пилоти от България и Румъния се събраха на летището в Балчик, където символично отпразнуваха въздушната свобода за полети.
Домакин на същото събитие на 27 април ще бъде летище Тузла в Румъния.