Достигнахме деня на надхвърлянето за Европейския съюз

От днес Европейският съюз вече използва природните ресурси на кредит

Май 3, 2024 - 18:04
Май 3, 2024 - 18:06
 0
Достигнахме деня на надхвърлянето за Европейския съюз

Ако цялото население на земята поддържа същото ниво на консумация както държавите в Европейския съюз, днес човечеството вече щеше да е изтощило ресурсите на планетата за цялата година, алармират от Българското дружество за защ6ита на птиците /БДЗП/.


Денят на надхвърлянето за Европейския съюз е поводът над 260 граждански организации да изпратят отворено писмо до държавните ръководители, президентите на Европейската комисия, Съвет и Парламент, както и до европейските депутати с призив да работят за климатично неутрална, незамърсяваща и опазваща природата икономика.

Най-важните точки в писмото са:

- Задълбочаване и ускоряване на Зелената сделка чрез пълното прилагане на приетите цели и справяне с недостатъчно амбициозните дейности, посветени природата, климата и замърсяването
-  Радикално увеличаване на публичните инвестиции за климат, околна среда и социални дейности
-  Подсилване на управлението на ЕС, демокрацията и ефективното участие в гражданското общество

Нашите общества и икономики се поддържат от природата, която ни дава храна, вода, влакна, дървесина, въглеродно задържане и земя за инфраструктурата. И макар че в ЕС обхваща само 7% от световното население, щяхме да имаме нужда от три планети, за да задоволим нуждите си, ако всички на планетата живееха като европейците. Това не само е неустойчиво, но е и безотговорно, подчертават от природозащитната организация.

От БДЗП припомнят още, че последствията от нашето екологично прахосничество включват обезлесяване на глобално ниво, загуба на биоразнообрзаие, колапс на рибните запаси, намаляване на водните ресурси и замърсяване, ерозия на почвата, замърсяване на въздуха и промени в климата, които водят до по-чести екстремни климатични явления, като суши, наводнения и пожари. Това засяга всички нас, тъй като Европа очаква повишаването на температурите заради климатичните промени тук да е два пъти по-голямо, отколкото на другите континенти. Рисковете, свързани с експлоатацията на ресурси, като насилие, бедност и лошо управление, поставят глобалния мир и сигурност в риск.

Предстоящите избори за Европейски парламент дават възможност на политиците и отговорните лица да преобърнат тази тенденция. Само като направят тройната планетарна криза от промени в климата, загуба на биоразнообразие и замърсяване свой най-висок приоритет европейските политици ще гарантират оцеляването на планетата, заявяват от БДЗП.