Опасен или не е проектът за добив на газ от Черно море в Румъния беше обсъдено на среща днес
Срещата, на която присъстваха представители на фирмата инвеститор, Министерствата на околната среда и водите на Румъния и България и фирмата, автор на доклада за ОВОС, се проведе при голям интерес в Каварна

Единственото обществено обсъждане на територията на България по повод проекта за дълбоководен добив на природен газ от Черно море в Румъния се проведе днес в сградата на Община Каварна.
Даниел Дино, представител на инвеститорската фирма OMV Petrom, разясни пред присъстващите подробностите относно проекта за добив от находищата, който по думите му е от изключително значение не само за Румъния, но и за осигуряването на необходимостта от природен газ за Европа. С 50% участие е и държавната румънска компания Ромгаз. Окончателното инвестиционно решение е факт от юни 2023 г., а през август е одобрен и планът за разрешение на находището, което според проучвателните сондажи разполага със 100 милиарда кубичен газ. Прогнозната стойност на проекта е от 3.8 – 4.0 милиарда Евро. Първият добив на газ от находището се очаква да започне през 2027 г. Ще бъдат разработени две находища – Домино и Пеликан, които се намират съответно на около 1000 и 120 м дълбочина в Черно море. За нуждите на проекта ще бъде изграден и тръбопровод с дължина от 160 км, който на сушата ще премине под пясъчната ивица, с цел опазване на околната среда. Платформата в морето ще бъде изцяло автоматична, на нея няма да има персонал и тя ще се управлява чрез оптичен кабел от брега. Платформата ще има дигитален близнак, чрез който операторите ще управляват физическата платформа.
В общественото обсъждане участие взе и Габриела Станчо – старши консултант във фирмата, изготвила доклада за ОВОС. Разгледани са били потенциалните опасности в няколко направления – вредни емисии във въздуха, ниво на подводен шум, случаен разлив, влияние върху екосистемата в Черно море и др. Българските власти са поискали и допълнително изследване за въздействието при изпускането на производствените води, както и вида на радиоактивните материали. Резултатите от проведените симулации показват, че проектът Нептун Дийп не носи риск за околната среда, населението и човешкото здраве, категорична беше Габриела Станчо. Независимо от това от фирмата са дали своите препоръки за прилагане на мерки за смекчаване на въздействието при реализирането на проекта.
Присъстващите на публичното обсъждане представители на Грийнпийс определиха изнесените данни като подвеждащи и зададоха множество въпроси. След срещата те заявиха, че не са удовлетворени от дадените им отговори. По думите на директора на Грийнпийс България Меглена Андонова не е станало ясно какви ще са ефектите върху климата. Тя изрази опасенията си от факта, че Черно море е специфично и с много чувствителна флора и фауна и тук отново не е станало ясно дали и как ще бъде повлияна. Тя посочи, че този проект е станал обект на внимание от страна на Грийнпийс в края на 2023 г. и са поискали колкото се може повече консултации с гражданите.
От МОСВ посочиха, че очакват в десетдневен срок да получат отговори на поставените към възложителя въпроси и уточниха, че цялата комуникация между институциите на България и Румъния, както и изискания от българска страна допълнен доклад за ОВОС, са достъпни на страницата на министерството в интернет и всеки може да се запознае с тях.