„Горска класна стая“ отваря врати в Североизтока

В инициативата се включват деца от ОУ „Христо Смирненски“ в Генерал Тошево, които ще посрещнат лесовъди на 11 юни

„Горска класна стая“ отваря врати в Североизтока
СИДП

Изпълнителната агенция по горите стартира кампания „Горска класна стая“, която ще се проведе на територията на повече от 20 държавни горски стопанства в цялата страна. В нея участие ще вземат представители на шестте Държавни горски предприятия, държавни горски и ловни стопанства, Регионални дирекции по горите, дирекции на Природни паркове, лесозащитни и горски семеконтролни станции.



Лесовъдите от горските структури в различни региони на страната ще покажат гората като уникална класна стая, в която на практика учениците и студентите ще се запознаят с различни дейности, свързани с устойчивото й  стопанисване. За тази цел са предвидени насаждания, в които младите хора ще се запознаят с начина на маркиране, целта за провеждането на различните видове сечи, предизвикателства при опазване на горите от болести и вредители, влиянието на климатичните промени, мерките за защита на горите от пожари. Учениците ще имат възможност да се запознаят с инструментите за измервания на височината, диаметъра, плътността на дърветата и насажденията.

За Североизтока в инициативата ще се включат РДГ-Варна, РДГ-Шумен, ЛЗС-Варна, както и експерти от СИДП и териториалните поделения, информират от СИДП.

„Горска класна стая“ ще продължи две седмици с  над 40 събития. Инициативата е част от целогодишната работа с деца на горските структури, като този път уроците са насочени към по-големите ученици,  младежите от професионалните гимназии по горско стопанство или с интерес към горската практика. Събитията имат за цел да провокират в учениците интерес към гората.

В Добричка област в инициативата ще се включат ученици от ОУ „Христо Смирненски“ в Генерал Тошево. На 11 юни при тях ще гостуват експерти от РДГ-Варна, ДГС-Генерал Тошево и ЛЗС-Варна, които ще ги запознаят със значението на полезащитните горски пояси, вредителите по тях и какво правят експертите от сектор „Гори“, за да опазят поясите и да ги възстановят. Лесовъдите ще обяснят на децата какви поражения нанася изменението на климата върху горите и как науката търси разрешение на проблема.